Zdechovský (KDU-ČSL): Podle norských matek je Michaláková symbolem boje proti Barnevernetu

20.10.2015 6:32 | Zprávy
autor: PV

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) přijal v Evropském parlamentu v Bruselu představitelky norských matek, které přišly o své děti. Jedna je neslyšící zdravotní sestra, proto úřady usoudily, že synovi bude lépe ve zdravé pěstounské rodině. Druhá vychovala dvě děti. Vzali jí až posledního syna, který je autista, když mu bylo 14 let. Ani jedna z nich nebyla nikdy trestně stíhána a důvodem odebrání bylo postižení dítěte nebo matky.

Zdechovský (KDU-ČSL): Podle norských matek je Michaláková symbolem boje proti Barnevernetu
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Norský systém je velmi uzavřený, nic nelze medializovat, protože to pak přitíží při řešení sporu. Během dvou let bylo v Norsku rodičům odebráno šest set dětí. Často k odebrání stačí, pokud dítě nebo jeho rodič má handicap,“ svěřila se Zdechovskému Inger Mohus, podle které Eva Michaláková a lidé v Česku jsou v Norsku obdivováni za to, že dokázala otevřít dlouho tabuizované téma Barnevernetu a jeho praktik.

V Norsku přichází o své děti nejen cizinci

V Norsku přicházejí o své děti nejen cizinci, ale i samotní Norové. Potvrdila to norská matka Inger Mohus, která přišla o svého čtrnáctiletého autistického syna. Podle Norky May Angelica Lund rozhodují norské soudy neobjektivně a soudci jsou úzce provázání se sociálním úřadem Barnevernet, což někteří v posledních měsících i otevřeně přiznali v tamních médiích. 

Podle českého europoslance Zdechovského je důležité, aby o norských praktikách a zdejším netransparentním systému věděla mladá generace Norů. „Znám opravdu desítky případů rodičů, kterým norské úřady odebraly děti. Není možné mlčet, když vám úřady neoprávněně odeberou děti,“ zdůraznil Zdechovský a doporučil May Angelice Lund  a Inger Mohus, aby v monitorování případů odebraných dětí v Norsku pokračovaly, aby oslovovali své poslance a dávali o tom vědět veřejnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Rozhodnutí soudů

Když se vám rozhodnutí soudů nelíbí, tak je znevažujete a vlastně tím podrýváte důvěru v soudy. Nestačí, že je mizivá důvěra v politiky? Proč ještě rozvracet důvěru v soudy? Dokážete uznat, že soudy rozhodly správně, i když se vám to nelíbí? Co je teda pro mě zarážející je ne rozsudek, ale to, že by...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.