Zdechovský (KDU-ČSL): Politici kritizují norskou sociálku za neetickou reklamu

29.12.2014 15:01

Čeští politici zkritizovali norskou sociálku Bernevern za nevkusnou a neetickou reklamu, kterou inzerovala v tamních médiích pozici vedoucího jedné z poboček.

Zdechovský (KDU-ČSL): Politici kritizují norskou sociálku za neetickou reklamu
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský

V této reklamě kovboj na koni s lasem nad hlavou chytá splašeného koně s headlinem: Hledáte zábavu a vzrušení? Podle politiků je to další z důkazů toho, že norská sociální péče je naprosto vymkla kontrole a je nutné s Norskem o praktikách této kritizované organizace otevřít jednání na evropské úrovni.

„Tato reklama výborně vystihuje praxi Bernevernu, který rychleji střílí, jak míří. Je naprosto nevkusná a nevhodná. Pokud si úřad odebírající děti dává reklamu na vedoucího s kovbojem a lasem, není pak divu, jak příšernou práci norská sociálka odvádí,“ komentoval reklamu norského Bernevernu europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který před svým zvolením deset let pracoval jako ředitel reklamní a public relations agentury a je sám autorem řady reklam a sloganů.
„Chytání splašených koní jako paralela s odebíráním dětí rodičům není možné brát ani jako nadsázku. Práci v Bernevernu může považovat za zábavu a vzrušení pouze psychicky narušený jedinec,“ dodal europoslanec Zdechovský, který se svým týmem začal shromažďovat informace o kontroverzních případech odebrání dětí v Norsku. Zdechovský také uvedl, že s kolegy z deseti evropských zemí začali pracovat na rezoluci, která by odsoudila jednání norských úřadů.

Úřad odebírá děti kvůli malým problémům. To je podle politiků neakceptovatelné

„Úřad odebírá děti rodinám jen kvůli malým problémům, které je možné řešit jinak," uvedl dlouholetý norský politik a novinář Jan Simonsen. Ten přislíbil europoslanci Tomáši Zdechovskému pomoc s případem přímo v Norsku. „Pokud by byli rodiče drogově závislí, tak pak je možné tento postup pochopit, ale v řadě případů, jako je ten rodiny Michalákových, zkrátka ne,“ dodal Simonsen.

V souvislosti s celým případem rodiny Michalákových se obrátil europoslanec Tomáš Zdechovský také na média, neziskové organizace a politiky v Norsku. Cílem těchto aktivit je vyvolat v samotném Norsku diskusi o porušování lidským práv a nedodržování mezinárodních dohod tamními úřady.

„Máme z Norska již přes dvě desítky pozitivních reakcí na naši aktivitu. Případem už se začala zabývat i tamní média a politici, což považujeme za velmi důležité. Ročně je odebráno z rodin několik tisíc dětí. Z toho u více jak poloviny jsou důvody velmi nejasné,“ dodal český europoslanec.

Europoslanci poslali otevřený dopis norským úřadům

Ve čtvrtek 4. prosince byl norskému velvyslanectví v Bruselu, norskému velvyslanectví v Praze a norskému ministerstvu pro práva dětí odeslán otevřený dopis europoslanců, který kritizoval postup norských úřadů. Poslanci se vymezili vůči tomu, jakým způsobem se chovali norské úřady k paní Evě Michalákové poté, co jí norští sociální pracovní odebrali její dvě děti.

Otevřený dopis kritizuje norské úřady za postup v případě rodiny Michalákových. Byla totiž velmi pravděpodobně porušena práva dítěte podle Úmluvy o právech dítěte Spojených národů. V případě prokázaného příkoří na dětech ze strany rodičů by měly být děti svěřeny do péče nejbližším příbuzným - prarodičům, což se nestalo.

Sourozenci byli také po odebrání od rodičů od sebe odloučeni a svěřeni do různých pěstounských rodin. Po eskalaci celého případu vyhrožuje paní Michalákové norská sociální služba, že její dvě děti pošle k adopci. Paní Michaláková a prarodiče obou dětí mají nyní možnost se s nimi vídat pouze velmi omezeně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Zdechovský - profil

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Rozpočet na rok 2023 se schodkem 295 miliard? Fata morgana ministra Stanjury

13:06 Schillerová (ANO): Rozpočet na rok 2023 se schodkem 295 miliard? Fata morgana ministra Stanjury

Komentář na facebookovém profilu ke státnímu rozpočtu