Zdechovský (KDU-ČSL): Při falšování dokladů a stáčení kilometrů musí eurokomisařka Jourová skutečně tvrdě postupovat

30.08.2016 15:10 | Zprávy
autor: PV

Slovenská republika předehnala Českou republiku v boji proti stáčení kilometrů a dalším podvodům s historií vozidla. Právě o inspiraci na Slovensku se proto v minulých dnech zajímal český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Ten chce se zástupci autoklubů i českým ministerstev vytvořit jednotnou evropskou formu tzv. car passu, díky kterému se např. v Belgii podařilo snížit podvody se stáčením na minimum

Zdechovský (KDU-ČSL): Při falšování dokladů a stáčení kilometrů musí eurokomisařka Jourová skutečně tvrdě postupovat
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Na území Slovenské republiky v současné době existuje řada aplikací a systémů, které rozpoznají případné podvody s historií vozidel. Zjišťujeme například, zda jsou všechny dokumenty původní, vozidla jsou nepozměněná z hlediska certifikačního procesu globálních homologací, nejsou vedena jako odcizená v ostatních zemí EU nebo nemají příznaky změněné identity,“ vysvětluje český vysokoškolský pedagog Roman Rak, který se na zavedení systému podílel a dodal, že na Slovensku tak dokáží odhalit složení a svaření vozidla z několika vozidel, což patří k jednomu z nejčastějších podvodů.

Právě Česká republika prý podle odborníků často slouží jako místo pro legalizaci "problematických" vozidel, které v minulosti byly havarovány nebo odcizeny. Pokud by i v České republice byly zavedeny všechny moduly evropského systému EUCARIS, mohlo by se to už během brzké doby rapidně změnit.

„Budu znovu interpelovat eurokomisařku Věru Jourovou, aby při falšování dokladů, stáčení kilometrů i při jiných automobilových podvodech na spotřebitelích EU, začala skutečně tvrdě postupovat,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský, který se problematice stáčení dlouhodobě věnuje a snaží se systém car pass prosadit na celoevropské úrovni.

„Této automobilové kriminalitě účinně zabráníme jedině tehdy, pokud budou kontroly jednotné ve všech zemích. Není možné, aby Česká republika dál byla místem, kde se tyto podvody naopak ve velké míře jen legalizují a díky skupinám podvodníků byly poškozováni všichni majitelé automobilů, které řada států vnímá jako rizikové,“ kritizuje Zdechovský.

Na Slovensku odhalili podvody za desítky milionů eur

 „V dubnu letošního roku jsme v rámci projektu EUCARIS zprovoznili modul MilAge, který vyměňuje informace o historii odometrů mezi národními databázemi. Jedná se o evropsky vůbec první pilotní projekt, který vyměňuje informace mezi zeměmi EU v oblasti historie najetých kilometrů na vládních úrovních. Již během prvních dnů projektu jsme našli desítky vozidel se stočenými odometry s průměrnou hodnotou stočení 60 – 70 000 km na vozidlo. Známe ale i případy, kdy je stočeno až 200 000 km,“ říká dopravní expert Róbert Zrubák a objasňuje tak, jak se daří těmto podvodům zabraňovat na Slovensku.

„Díky tomuto systému zjišťujeme, že až 40 % aut vyvezených z Holandska má přetočené kilometry. Odhadem u všech prodaných automobilů v EU lze odhadnout škody mezi 40 - 80 miliard euro ročně,“ dodává Roman Rak.

Více informací o Eucaris Mileage - https://www.eucaris.net/kb/mileage/

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Berkovcová byl položen dotaz

Myslíte, že vysvětlení stačí?

Podle mě je nutné, ale nestačí. To přeci nejde, aby to jen tak prošlo, nemyslíte? A jak se to vůbec mohlo stát? A co navrhujete za tento fatální ,,přešlap“ a taky proto, aby se to už nikdy neopkovalo? https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Berkovcova-ANO-Otazky-na-rodinne-pomery-n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Babišova vláda vyházela v zásadě všechny nepohodlné lidi

22:33 Jurečka (KDU-ČSL): Babišova vláda vyházela v zásadě všechny nepohodlné lidi

Projev na 20. schůzi Poslanecké sněmovny 27. května 2026 k poslaneckému návrhu na vydání zákona o pr…