Zdechovský (KDU-ČSL): Proč čeští podnikatelé utíkají do daňových rájů?!

5. 2. 2014 8:17

V posledních několika letech neustále stoupá obliba daňových rájů. Ani v loňském roce tomu nebylo jinak. Opět přibyla řada českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji.

Zdechovský (KDU-ČSL): Proč čeští podnikatelé utíkají do daňových rájů?!
Foto: Mgr. Tomáš Zdechovský
Popisek: Mgr. Tomáš Zdechovský
reklama

V posledních několika letech neustále stoupá obliba daňových rájů. Ani v loňském roce tomu nebylo jinak. Opět přibyla řada českých společností, které mají vlastníka se sídlem v daňovém ráji. V žádném případě takové jednání nepodporuji, ale v mnoha ohledech se není ani čemu divit. Jít v ČR na finanční úřad jako podnikatel je hotová noční můra.

Ke konci roku 2013 bylo takových firem 13 047, což bylo o 371 více než v roce 2012. Jejich majitelé kontrolují 3,3 % tuzemských společností a do základního kapitálu těchto firem investovali téměř 400 mld. Kč, což představuje 16 % celkového základního kapitálu českých firem. Dle čísel lze usoudit, že se rozhodně nejedná o zanedbatelnou částku.

Proč daňové ráje?!

Neutuchající poptávka podnikatelů po daňových rájích v posledních měsících je zapříčiněna zejména politickou nestabilitou a nejistotou ohledně budoucího vývoje v naší zemi. Dalším faktorem je ohromná byrokratická zátěž, neustálé měnění zákonů či daní. Za problém lze označit i výkon státní správy, která na rozdíl, například od Rakouska, podnikatelům nepomáhá, ale šikanuje je a trestá.

Pozitivem nejsou ani aktuální statistiky. Ty potvrzují, že poptávka po daňových rájích stále není nasycena, a zájem podnikatelů o zajištění anonymity a daňovou optimalizaci pokračuje. Současný podnikatel má spoustu povinností – ručí za DPH, musí sledovat, zda někomu platí na správný účet, zda mu vůbec někdo zaplatí, dostává různé výzvy do přetechnizované elektronické schránky, každý rok by měl chodit na školení daňových zákonů a sledovat další stovky nařízení a změn povinností.  

A když si chce své vydělané peníze užít, přijde stát a sebere mu peníze na nesmyslně vysokých přímých daních. Vždyť kolik znáte podnikatelů, kteří berou sociální dávky nebo jsou týdny na nemocenské? Já ve svém okolí žádné.

Motivujme podnikatele k placení daní

Využívání daňových rájů je blízké mnoha a mnoha firmám po celém světě, v tom české firmy nejsou rozhodně jedinečné. Obliba daňových rájů u českých firem neustále roste na rozdíl od řady evropských zemí, kde začaly vlády vytvářet smysluplné podnikatelské prostředí. Tam je trend opačný.

Současný stav není dobrým signálem ani pro Českou republiku. Pokud nechceme špatně dopadnout, přestaňme o podpoře podnikání mluvit a začněme něco dělat.  Musíme umět motivovat podnikatele, aby tu zůstali i se svými investicemi a platili tu daně. Bez nich totiž nebudou ani úřednická místa, ani parlamenty, senáty, prezidentové a další „důležité“ osoby v tomto státě.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kdu.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus (Trikolóra): Je potřeba začít šetřit zbytné výdaje

15:17 Klaus (Trikolóra): Je potřeba začít šetřit zbytné výdaje

Projev na 44. schůzi Poslanecké sněmovny dne 8. 4. 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zák…