Zdechovský (KDU-ČSL): Rozdělení mezi Brusel a Štrasburk mívalo smysl, dnes jsme už ale jinde

12. 5. 2015 7:23

Evropští poslanci zahájili sběr podpisů pod petici za jedno sídlo Evropského parlamentu

Zdechovský (KDU-ČSL): Rozdělení mezi Brusel a Štrasburk mívalo smysl, dnes jsme už ale jinde
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský
reklama

Na Den Evropy, tedy 9. května, odstartovala kampaň „Jedno sídlo" peticí na webové stránce change.org. Cílem je získat podporu evropských občanů k tomu, aby Evropský parlament měl pouze jedno sídlo. V současné době totiž poslanci a úředníci pracují v Bruselu i ve Štrasburku.  Řídící skupina za Jedno sídlo organizuje proevropskou kampaň, která je podpořena více než stem poslanců různých národností. Skupina pracuje napříč všemi frakcemi v Evropském parlamentu. Jejím členem je i český europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Musíme se zodpovědně ptát, zda má toto archaické rozdělení práce mezi Brusel a Štrasburk smysl ještě v této době či zda jde o rigidní smýšlení některých členských států. Ano, v minulosti šlo o symboliku a jasný signál rozdělení moci členských států, dnes jsme už ale zcela jinde. Podle mého by se daly ušetřené náklady investovat do zajímavějších projektů, například na rozvoj regionů," okomentoval Zdechovský své důvody k působení ve skupině.

Stovky poslanců a tisíce úředníků nyní musí přejíždět mezi Bruselem a Štrasburkem

Jedno sídlo Evropského parlamentu by přineslo výhody, ať už by šlo o snížení nákladů, udržitelnost, či zvýšenou efektivnost instituce. „Evropští občané chtějí, abychom pracovali efektivněji a to nenákladným a udržitelným způsobem," říká Anna Maria Corazza Bildt, předsedkyně kampaně za Jedno sídlo z Evropské lidové strany. V současnosti 751 poslanců Evropského parlamentu společně se zhruba 5 000 zaměstnanci cestuje každý měsíc pravidelně z Bruselu, kde je normálně vykonávána většina práce, do Štrasburku, kde se odehrávají plenární zasedání.

Jedno sídlo ušetří na 114 milionů eur

„Evropský účetní dvůr odhadl, že náklady na toto cestování se ročně vyšplhají až na 114 milionů eur a mají za následek vypouštění 19 000 tun oxidu uhličitého do atmosféry,“ upozorňuje Zdechovský.  Navíc to také znamená ztrátu zhruba 12 pracovních dní ročně na jednoho zaměstnance způsobenou cestováním; celkově jde o 60 000 pracovních dní za rok. Nejen, že tato situace je nákladná a nehospodárná, ale způsobuje nižší efektivitu Evropského parlamentu.

Jedno sídlo musí být schváleno všemi členskými státy

Poslanci Evropského parlamentu již léta velkou většinou hlasují za jedno sídlo a za to, aby se mohli sami rozhodnout, kdy a kde se budou scházet. Aby mohlo dojít ke změně, bude potřeba změnit zakládající smlouvu o Evropské unii. Takováto revize nicméně musí být schválena všemi 28 členskými státy jednotně. „Potřebujeme podporu občanů, abychom mohli vyvinout nátlak na vlády jednotlivých států. Ačkoliv většina lidí souhlasí, že současná situace by se mohla výrazně zlepšit, tato otázka je natolik citlivá, že nikdy nebyla pořádně prodiskutována," dodává Beatriz Becerra, místopředsedkyně kampaně za Liberální stranu.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Valenta: Kupování odpustku?

14:52 Senátor Valenta: Kupování odpustku?

Komentář na facebookovém profilu k investiční iniciativě EU, která umožňuje České republice využít 3…