Na Den Evropy, tedy 9. května, odstartovala kampaň „Jedno sídlo" peticí na webové stránce change.org. Cílem je získat podporu evropských občanů k tomu, aby Evropský parlament měl pouze jedno sídlo. V současné době totiž poslanci a úředníci pracují v Bruselu i ve Štrasburku. Řídící skupina za Jedno sídlo organizuje proevropskou kampaň, která je podpořena více než stem poslanců různých národností. Skupina pracuje napříč všemi frakcemi v Evropském parlamentu. Jejím členem je i český europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Musíme se zodpovědně ptát, zda má toto archaické rozdělení práce mezi Brusel a Štrasburk smysl ještě v této době či zda jde o rigidní smýšlení některých členských států. Ano, v minulosti šlo o symboliku a jasný signál rozdělení moci členských států, dnes jsme už ale zcela jinde. Podle mého by se daly ušetřené náklady investovat do zajímavějších projektů, například na rozvoj regionů," okomentoval Zdechovský své důvody k působení ve skupině.
Stovky poslanců a tisíce úředníků nyní musí přejíždět mezi Bruselem a Štrasburkem
Jedno sídlo Evropského parlamentu by přineslo výhody, ať už by šlo o snížení nákladů, udržitelnost, či zvýšenou efektivnost instituce. „Evropští občané chtějí, abychom pracovali efektivněji a to nenákladným a udržitelným způsobem," říká Anna Maria Corazza Bildt, předsedkyně kampaně za Jedno sídlo z Evropské lidové strany. V současnosti 751 poslanců Evropského parlamentu společně se zhruba 5 000 zaměstnanci cestuje každý měsíc pravidelně z Bruselu, kde je normálně vykonávána většina práce, do Štrasburku, kde se odehrávají plenární zasedání.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV