Zdechovský: Náš systém podpory sociálního bydlení podporuje zločinnost

07.08.2014 11:00

Českou republiku trápí problém sociálních parazitů, kteří poskytují bydlení pro sociálně slabé za přemrštěné ceny. Jejich byznys je navíc štědře dotován z veřejných zdrojů a to i přesto, že se místa tohoto podnikání s byty často potýkají se zvýšenou kriminalitou a obce i města pak vynakládají obrovské částky za to, aby udrželi v dané lokalitě bezpečnost.

Zdechovský: Náš systém podpory sociálního bydlení podporuje zločinnost
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Jednou z takto postižených lokalit je i Luže, donedávna poklidné městečko na východě Čech. „Situace je opravdu vážná. Donedávna byla Luže poklidným městečkem, nicméně v poslední době zde, důsledkem přítomnosti sociálního byznysu s byty, rapidně stoupla zločinnost. V této souvislosti se na mě s žádostí o pomoc obrátil místní starosta Radek Zeman,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se začal problémem v Bruselu hlouběji zabývat.

Český systém nemá v EU obdoby

„V reakci na problémy, které postihly Luži a řadu dalších lokalit, jsem se začal podrobně zabývat tím, jakým způsobem bývá podporováno sociální bydlení v ostatních zemích EU. Došel jsem k závěru, že český systém patrně nemá v žádné další evropské zemi obdoby,“ dodává Zdechovský. „Namísto toho, aby dotace na bydlení problém nejchudších lidí řešily, platí stát nejchudším lidem ubytovny srovnatelné s bydlením v kravínu.“

Europoslanec považuje současný způsob podpory bydlení sociálně slabých za neudržitelný, protože podporuje další okrádání nejchudších lidí a má také za následek nárůst přítomnosti mnoha sociálně patologických jevů. Absurdní je podle Zdechovského také výše nájmů:

„Lidé, kteří se octli na okraji společnosti, platí za ubytování v provizorních bytech nájem až deset tisíc. Přitom za stejnou či srovnatelnou částku už lze bydlet v normálním dvoupokojovém bytě. Stát, resp. Ministerstvo práce a sociálních věcí, by mělo v této věci co nejdříve začít jednat,“ zdůraznil europoslanec Zdechovský, který podpořil otevřený dopis starostů dotčených obcí a měst ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové Tominové a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Místopředseda KDU-ČSL
  • europoslanec

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš Zdechovský - profil

Bc. Lucie Šafránková byl položen dotaz

Vládní paskvil

Paní poslankyně, máte sice pravdu, že návrh zákona o třech pásmech u paušální daně je skutečně paskvil. Já jsem přesně ten, kdo balancuje na hraně 1000000 Kč příjmů a se zvyšující se inflací jej asi nakonec překročím. To co navrhujete vy by mně osobně sice vyhovovalo, nicméně v globálu to sotva lze ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Nikoho nebudeme nutit s namířeným samopalem

12:45 Ministr Válek: Nikoho nebudeme nutit s namířeným samopalem

Komentář na facebookovém profilu k přípravě další vlny očkování proti koronaviru