Zelení: Barbora Antonová míří do Senátu s tématem důstojné smrti a podpory péče o těžce nemocné

10. 7. 2016 14:11

Středostavovská aktivistka, překladatelka a předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová otevírá ve své předvolební kampani témata kolem stárnutí a umírání, která jsou mnohdy z české společnosti i odborných debat vytěsňovaná.

Zelení: Barbora Antonová míří do Senátu s tématem důstojné smrti a podpory péče o těžce nemocné
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených
reklama

Jedním z jejích hlavních předvolebních témat je tedy důstojná smrt a péče o těžce nemocné a umírající osoby. „Jsem si vědoma toho, že jde o velmi složité téma, které má spoustu etických, odborných, sociálních i „prostě lidských“ hledisek. Ráda bych přispěla k tomu, aby lidé měli lepší možnost informovaně rozhodovat o konci svého života,“ říká Barbora Antonová, společná kandidátka na senátorku Strany zelených, TOP 09 a Žít Brno. Upozorňuje zejména na situaci náhlého onemocnění s fatálními následky. Pro případ takové situace by každý měl mít možnost spolurozhodovat o způsobech léčby, případně o tom, za jakých podmínek léčbu ukončit.

„Vyžaduje to samozřejmě celý komplex nástrojů, které u nás ještě nejsou příliš rozvinuté: rozšíření kvalitní paliativní péče (tišení bolesti a obtěžujících projevů vážných chorob) i do menších nemocnic, více prostoru pro praktické lékaře, kteří jsou nejdůležitější spojkou mezi systémem sociálních a zdravotních služeb, posílení služeb na rozhraní sociálního a zdravotního systému, jako je pečovatelská služba, osobní asistence, odlehčovací lůžka apod.,“ vysvětluje Antonová. Zároveň upozorňuje na fakt, že v ČR máme špičkovou medicínu na světové úrovni, a tu je třeba, vzhledem ke stárnutí populace, propojit právě se sociálními službami.

Dalším velmi důležitým tématem jsou neformální pečovatelé, tedy lidé pečující o své blízké nejen na sklonku jejich života. Ti si zaslouží kromě našeho respektu i faktickou (finanční, organizační, metodickou a psychickou) podporu.

„Chci začít na tato témata upozorňovat – šířit osvětu, dostat do povědomí veřejnosti práci institucí, které se touto tematikou zabývají, propagovat práci lůžkových i domácích hospiců – a zároveň vytvořit takové podmínek, aby měly tyto služby dostatek kvalifikovaného personálu. A přesně o to se chci zasadit na půdě Senátu. Cesta vede přes podporu neziskovek a následné implementace osvědčených postupů do dalších institucí a navazování vzájemné spolupráce,“ dodává Antonová.

Barbora Antonová se těmto tématům věnuje dlouhodobě a je dobře obeznámena s fungováním institucí jako například Domácí hospic Tabita nebo nově vzniklá Unie pečujících.

„Zelení dlouhodobě podporují rozšíření sítě ambulantních a stacionárních hospiců, které poskytují komplexní paliativní péči umírajícím i jejich blízkým. Péče o důstojnost lidského života až do posledního okamžiku patří k našim základním hodnotám. Témata, která do Senátu a také do veřejné debaty přináší Barbora Antonová, jsou nám velmi blízká a dalo by se říct, že v nich mluvíme stejným jazykem,“ dodává spolupředsedkyně jihomoravské krajské organizace SZ Jana Leitnerová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Vondrák: Lípy velkolisté se mohou dožít i několika stovek let

19:49 Hejtman Vondrák: Lípy velkolisté se mohou dožít i několika stovek let

Při příležitosti 20. výročí vzniku kraje vysadili krajští radní v radkovské aleji dvacet lip velkoli…