Zelení: Ministerstvo vybírá úložiště bez posílení pravomocí obcí

17.07.2016 15:40

Reakce Strany zelených na plány ministra průmyslu Mládka na další postup při výběru lokalit pro budoucí hlubinné úložiště vyhořelého jaderného odpadu.

Zelení: Ministerstvo vybírá úložiště bez posílení pravomocí obcí
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených

Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu se Správou úložišť dnes oznámilo, že hlubinné úložiště jaderného odpadu by mělo vzniknout buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo Kraví hora na Žďársku. Tyto dvě lokality z celkových sedmi jsou jediné, kde zastupitelstva nepodala žalobu na stát nebo se k žalobě nepřidala. V ostatních pěti vytipovaných lokalitách se geologický průzkum zatím neuskuteční. Obce přitom stále nemají právo se výběru konečného úložiště zúčastnit.

“Strana zelených je přesvědčena, že obyvatelé těchto obcí by měli mít právo se rozhodnout, zda takto zásadní stavbu na svém území přijmou. Už více než rok se čeká na to, kdy MPO předloží návrh věcného záměru zákona, který má posílit roli obcí. Nyní už reálně hrozí, že se v tomto volebním období zákon schválit nepodaří. Je otázka, jestli taková situace vlastně ministru Mládkovi a jaderné lobby nevyhovuje,” uvedl Petr Kutílek, místopředseda SZ.

Senátorka Jitka Seitlová (za Stranu zelených a KDU-ČSL) proto na včerejším plénu Senátu prosadila usnesení vyzývající vládu k předložení zmíněného návrhu zákona tak, aby mohl být schválen do konce volebního období této Poslanecké sněmovny. Senát v tomto usnesení také vyjádřil souhlas s posílením role obcí při rozhodování o úložišti.

“Pokud se vládě podaří vybudovat hlubinné úložiště, bude mít vážné dopady na životy mnoha následujících generací v místě, kde bude probíhat stavba a zavážení odpadů. Po tisíce dalších generací bude muset být garantována bezpečnost, že odpady neuniknou. Vláda přitom počítá s tím, že hlubinné úložiště nebude trvale zapečetěno. Stále je zde možnost, že se jaderný odpad bude v budoucnu vyzvedávat k dalšímu zpracování. Obce by proto měly k takovému rozhodnutí vydat demokratický a informovaný souhlas,” uvedl Matouš Vencálek, člen předsednictva SZ.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanjura (ODS): Největší problém českého zdravotnictví je čekací doba

22:33 Stanjura (ODS): Největší problém českého zdravotnictví je čekací doba

Projev na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 22. října 2019 k informaci ministra zdravotnictví o situaci…