Zelení: Odmítáme návrh surovinové politiky, který chce obnovit těžbu uranu

06.02.2017 10:12

Aktualizace surovinové politiky státu je dalším krokem k nové těžbě uranu. Stát ji chystá i přesto, že bude ekonomicky nevýhodná. Zelení ostře protestují proti těžbě, která má závažné dopady na přírodu i zdraví obyvatel.

Zelení: Odmítáme návrh surovinové politiky, který chce obnovit těžbu uranu
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Stát mění kurz své surovinové politiky. Dosud počítal s ukončením těžby uranu v ČR, nová koncepce ji má naopak umožnit. Tato změna v koncepčním materiálu vlády umete cestu pro těžbu uranu u Brzkova na Jihlavsku, se kterou tamní obce nesouhlasí. K nové surovinové politice ČR dnes připravilo MPO veřejné projednání.

Letos končí těžba v uranovém dole Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku, posledním uranovém dole ve střední Evropě. Nová surovinová politika státu má umožnit stavbu uranového dolu na ložiscích Brzkov a Horní Věžnice mezi Polnou a Přibyslaví na Vysočině a v budoucnu těžit uran i na Liberecku. Pokud bude kontroverzní návrh odsouhlasen, udělá státní podnik DIAMO v oblasti další geologické průzkumy, na úkor obci rozšíří ochranu ložisek a pokusí se získat územní rozhodnutí na stavbu.

“Říká se, že jaderná energie je čistá, ale těžba uranu patří k těm nejšpinavějším činnostem se závažnými dopady na zdraví obyvatel i přírodu. Místo, aby vláda přemýšlela, kde sežene desítky miliard na sanace již zavřených uranových dolů a radioaktivních odkališť, chystá se otevírat další. Surovinová politika z dílny ministra Mládka je bezohledná a mentálně ukotvená v dobách počátků průmyslové revoluce,” poznamenává Matěj Stropnický, předseda Zelených.“Ceny uranu na světových trzích jsou dlouhodobě nízké a zásoby vytěženého uranu dostatečné. Otevření nového dolu u Brzkova by bylo nerentabilní a vzhledem k velikosti ložiska nesmyslné a neúměrné zátěži, která by vznikla. Domnívám se, že tlak na otevření nového dolu je tu zejména proto, že si stát chce udržet technologii těžby a v budoucnu začít opět těžit významnější ložiska uranu v Podještědí. Český uran přitom k naší energetické nezávislosti nepřispěje, neboť palivo z něj v ČR vyrobit neumíme.” dodává Hana Konvalinková, členka předsednictva Zelených.

Až do 11. února se mohou k návrhu surovinové politiky vyjadřovat lidé, spolky, obce i instituce. Všechny dokumenty, popis postupu a vzor připomínek k problematice těžby uranu najdou zde.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Scheinherr: Městská hromadná doprava je klíčem k čisté pražské dopravě

12:54 Scheinherr: Městská hromadná doprava je klíčem k čisté pražské dopravě

Projekt Čistou stopou Prahou pražského magistrátu představuje nové video, které s nadsázkou a humore…