Zelení: Velkochovy prasat v ČR odporují evropské legislativě

22.03.2014 19:09

Ve velkochovech prasat v ČR i EU neodpovídají podmínky chovaných zvířat platné evropské legislativě. Na tuto situaci upozorňuje celounijní kampaň, která zároveň vyzývá ministerstva zemědělství a Radu EU pro zemědělství a rybolov, aby zajistily dodržování přijaté směrnice.

Zelení: Velkochovy prasat v ČR odporují evropské legislativě
Foto: zeleni.cz
Popisek: Logo Strany zelených
reklama

Strana zelených se připojuje ke kampani a vyzývá české ministerstvo zemědělství a jeho kontrolní orgány, aby dohlédly na zlepšení podmínek chovu prasat v českých velkochovech.

Česká republika již přijala některá opatření pro zlepšení podmínek chovu prasat, např. částečný zákaz chovu březích prasnic v individuálních kotcích, nicméně organizace Compassion in World Farming (CIWF), která v roce 2013 prováděla průzkum v osmi velkochovech v ČR, zjistila, že čeští chovatelé prasat na sedmi z nich ignorují minimální standardy pro chovy prasat a porušují tak evropskou směrnici.

„Prasata jsou uzavřena v holých kotcích na roštových podlahách bez podestýlky, nemají dostatek pohybu a podnětů, je jim omezován sociální kontakt s ostatními zvířaty, žijí v kotcích s výkaly, chybí jim adekvátní zdravotní péče a mnohá z nich zraněním podlehnou. Zvířatům jsou bez lokálního umrtvení prováděny zákonem zakázané zákroky – krácení ocasů, uštipování a broušení zubů nebo kastrace bez umrtvení. Důsledkem těchto chovných podmínek jsou zvířata frustrována a trpí fyzickými bolestmi a psychickými potížemi,“ popisuje podmínky chovu prasat v ČR, které odporují přijaté směrnici, Tatiana Konrádová, expertka zelených na ochranu zvířat. Strana zelených se proto připojuje k výzvě organizací na ochranu zvířat, aby ministertsvo zemědělství a jeho kontrolní orgány prováděly důslednější kontroly a nebyly benevolentní k porušování platných zákonů.

Celounijní kampaň „Já za to stojím“, v Česku zajišťovaná organizacemi Společnost pro zvířata – ZO ČSOP a Compassion in World Farming, informuje evropskou veřejnost o podmínkách, v jakých žijí prasata ve velkochovech, a vyzývá evropská ministerstva zemědělství a europoslance a europoslankyně, aby se zasadili o dodržování  evropské směrnice (2008/120/ES), která stanovuje minimální požadavky na ochranu prasat, v praxi. Zelení se v Evropském parlamentu chtějí zasadit o to, aby se evropské orgány situací zabývaly, proto téma ochrany zvířat mají také ve svém volebním programu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zeleni.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

8:56 Premiér Babiš: Návrh Pirátů, který prohlubuje deficit rozpočtu o 35 miliard, je zbytečný

Přepis nedělního pořadu „Čau lidi“, 22. listopadu 2020