“Pro červenec a srpen 2019 jsme spustili v pilotním provozu koordinaci, jejímž cílem je zapojit různé aktéry a vlastníky v tomto území do spolupráce na zkvalitnění řešení malých i větších dílčích problémů různého typu (úklid, údržba zeleně a mobiliáře, dopady akcí pro veřejnost atp.), ale i pro mapování konkrétních problémů a monitoring situace. Inspiraci čerpáme z dříve vytvořených koordinačních pozic jako je kurátor náplavek nebo koordinátor snižování rizik ve Vrchlického sadech. Pro pilotní provoz spolupracujeme se Sdružením Nového Města pražského z.s., které sdružuje podnikatele i občany v zájmovém území. V září pilotní provoz vyhodnotíme a pokud budou výsledky dobré, rád bych spolupráci na koordinaci posunul k trvalejší a formálnější podobě,“ dodává k projektu Petr Kučera.
Inspiraci pro tento pilotní projekt vnuknul již před lety místnímu spolku dnešní spolupředseda pražských Zelených Vít Masare. Podobné příklady místních komunit, které mají nastavenou oficiální spolupráci s veřejnou správou a podílí se na každodenní péči o veřejný prostor, lze najít např. u amerických Business Improvement Districts. V Praze je zase v posledních letech možno sledovat vývoj kolem fungování městských správců nábřeží, lokálnějším příkladem byl vznik iniciativy Belgická žije na Vinohradech, jehož vzniku Masare rovněž napomohl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV