Zelení pomohli odstartovat intenzivnější péči o Václavské náměstí a Příkopy

29.08.2019 4:33

Díky zapojení Zelených do koalice v centru Prahy a našemu radnímu Petrovi Kučerovi se podařilo započít práce na projektu zintenzivnění péče Václavského náměstí a jeho bezprostředního okolí. Práce budou probíhat pod taktovkou sdružení Nového Města pražského z.s. Pilotní fáze tohoto ambiciózního projektu končí 31. srpna.

Zelení pomohli odstartovat intenzivnější péči o Václavské náměstí a Příkopy
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

“Pro červenec a srpen 2019 jsme spustili v pilotním provozu koordinaci, jejímž cílem je zapojit různé aktéry a vlastníky v tomto území do spolupráce na zkvalitnění řešení malých i větších dílčích problémů různého typu (úklid, údržba zeleně a mobiliáře, dopady akcí pro veřejnost atp.), ale i pro mapování konkrétních problémů a monitoring situace. Inspiraci čerpáme z dříve vytvořených koordinačních pozic jako je kurátor náplavek nebo koordinátor snižování rizik ve Vrchlického sadech. Pro pilotní provoz spolupracujeme se Sdružením Nového Města pražského z.s., které sdružuje podnikatele i občany v zájmovém území. V září pilotní provoz vyhodnotíme a pokud budou výsledky dobré, rád bych spolupráci na koordinaci posunul k trvalejší a formálnější podobě,“ dodává k projektu Petr Kučera.

Inspiraci pro tento pilotní projekt vnuknul již před lety místnímu spolku dnešní spolupředseda pražských Zelených Vít Masare. Podobné příklady místních komunit, které mají nastavenou oficiální spolupráci s veřejnou správou a podílí se na každodenní péči o veřejný prostor, lze najít např. u amerických Business Improvement Districts. V Praze je zase v posledních letech možno sledovat vývoj kolem fungování městských správců nábřeží, lokálnějším příkladem byl vznik iniciativy Belgická žije na Vinohradech, jehož vzniku Masare rovněž napomohl.

Společným cílem je přeměna intenzivně využívaného prostoru Václavského náměstí v moderní centrální korzo s odpovídající vybaveností a inkluzivním charakterem; spolek chce totiž vyzvat majitele a pronajímatele domů, obchodů a restaurací, aby se každý do projektu oživení Václavského náměstí a jeho okolí v rámci svých možností také zapojil.

Vyhodnocení pilotáže představí Petr Kučera na třetím ročníku konference Přátelské město (ZDE), která se uskuteční dne 11. září 2019 v Hotelu Jalta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministryně Dostálová: Na demolice zchátralých budov nemají obce peníze

13:56 Ministryně Dostálová: Na demolice zchátralých budov nemají obce peníze

Ministerstvo pro místní rozvoj letos podruhé podpoří obce ve snaze odstranit zchátralé a nebezpečné …