Zelení žádají prezidenta, aby ocenil dobrovolníky v uprchlické krizi

27.10.2015 12:12

Strana zelených (SZ) odeslala prezidentu Zemanovi otevřený dopis, ve kterém ho žádá, aby při příležitosti udílení státních vyznamenání ocenil také české dobrovolníky, kteří se aktivně podílejí na řešení uprchlické krize. Podle zelených jsou odvaha a nasazení dobrovolníků, kteří ve svém volném čase a za vlastní prostředky pomáhají uprchlíkům, v souladu s hodnotami, za které se české státní vyznamenání uděluje.

Zelení žádají prezidenta, aby ocenil dobrovolníky v uprchlické krizi
Foto: Archiv JD
Popisek: Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených
reklama

Zelení v dopise připomněli loňské udělení řádu Bílého lva Siru Nicholasi Wintonovi, kterým Zeman ocenil záchranu stovek dětí před hrůzami války. Mnozí uprchlíci, kteří v současnosti přicházejí do Evropy, také utíkají před válkou a je potřeba jim pomoci.

“Mnoho z vámi dříve oceněných osobností spojuje odvaha, statečnost nebo hrdinství. Jsme přesvědčeni, že pomoc českých dobrovolníků, kteří ve svém volném čase a za své vlastní prostředky pomáhají, je přesně takovým případem,” uvádí v dopise předsedkyně SZ Jana Drápalová a senátor Václav Láska (SZ) a dodávají: “Domníváme se, že ocenění běžných občanů, kteří pomáhají zmírňovat utrpení lidí, prchajících před válkou, je v plném souladu s hodnotami, za které se udělují česká státní vyznamenání.”

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Zelení se dlouhodobě staví na stranu slabších a solidaritu svými aktivitami potvrzují i jejich členové. Příkladem jde třeba Monika Horáková z Iniciativy Hlavák, Michal Berg, evropský koordinátor pomoci dobrovolníků, Jan Skalík, který je hlavním architektem pomoci v terénu, či Olga Pavlů, která iniciovala sbírku v Pardubicích a desítky dalších zelených po celé ČR.

Dobrovolníci si často odnáší nepříjemný pocit, že státy a vládní úřady v mnoha zemích Evropy svou funkci neplní, jak by měly, a jejich důvěra ve stát a demokracii tak klesá. “Vědomí, že důležitosti a hodnoty jejich práce si je vědom nejvyšší státní představitel, by tuto důvěru pomohlo obnovit,” uvádí zelení v dopise.

Zelení zároveň vyzývají všechny, kterým není osud migrantů lhostejný, aby se do dobrovolnické pomoci zapojili. Přehledné informace najdou na www.pomocuprchlikum.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veselý (ČSSD): Co den, to nový rybník

7:38 Veselý (ČSSD): Co den, to nový rybník

Komentář na facebookovém profilu k zadržování vody v krajině.