Zeman: Vyvstal nový nepřítel. Terorismus, jehož nejviditelnější formou je islámský fundamentalismus

02.04.2014 13:00

Projev prezidenta republiky u příležitosti otevření výstavy o česko-srbské vojenské spolupráci

Zeman: Vyvstal nový nepřítel. Terorismus, jehož nejviditelnější formou je islámský fundamentalismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Vážený pane ministře, dámy a pánové,

přinesl jsem několik desítek fotografií, na nichž jsou zachyceny společné manévry tehdejší československé a jugoslávské armády v dobách tzv. Malé dohody. Na hrudích mnoha srbských generálů je na těchto fotografiích vidět nejvyšší československé vyznamenání Řád Bílého lva. Malá dohoda byla tehdy dojednána proti obnově rakousko-uherského mocnářství a především proti maďarské iredentě.

Historie je někdy ironická, protože ten, koho pokládáte za hlavního nepřítele, se časem stane nepřítelem vedlejším a na jeho místo nastoupí nepřítel zcela nový. Tímto nepřítelem pro oba naše státy se stalo nacistické Německo a my jsme bohužel nenašli ani odvahu ani sílu, abychom se proti tomuto nepříteli dokázali postavit.

Chtěl bych nesmírně ocenit hrdinství srbské armády v boji proti německým okupantům a zcela úmyslně říkám srbské, nikoli jugoslávské armády. Chtěl bych ocenit i úspěšný partizánský boj, který začal již v době, kdy se zdálo, že nepřítel opravdu vítězí na všech frontách. Nicméně historie je opět ironická, vyvstal nový nepřítel. Tímto společným nepřítelem euro-americké civilizaci je mezinárodní terorismus, jehož nejviditelnější formou je islámský fundamentalismus. Nepodceňujme toto nebezpečí už proto, že je dobře finančně zabezpečeno, zejména z prodeje narkotik. Nedávno jsem se vrátil z Afghánistánu, kde čeští vojáci spolu se svými spojenci bojují proti Tálibánu, nicméně Tálibán má v oblastech, které ovládá, významnou ekonomickou podporu, protože produkce opia se v těchto oblastech zvýšila zhruba desetinásobně, a to ještě nemluvím o financování některých režimů prostřednictvím odnímání lidských orgánů a jejich zpeněžování.

Chtěl bych proto s Vaším dovolením a s dovolením pana ministra obrany otevřít tuto výstavu jako vzpomínku na statečnost a současně jako upozornění, že stále nežijeme v bezpečném světě a že to, co dnes nejvíce potřebujeme, jsou právě stateční lidé.

Děkuji Vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Bělehrad, Srbská republika, 1. dubna 2014

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: zemanmilos.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

22:33 Kolář (TOP 09). Nám s Magistrátem došla trpělivost už dávno

Komentář na facebookovém profilu k dopravní situaci na Praze 6.