Jsou-li k dispozici omezené zdroje, pak rozvoj jednoho aspektu může vyvolávat pokles aspektu jiného. Např. růst počtu obyvatel může při omezených zdrojích na určitém území vést k poklesu životní úrovně na daném území. Jsou ovšem i cesty, které s etikou nemají nic společného. Tyto postupy sice životní úroveň udrží, ale sníží životní úroveň mimo uvažované město. Zde se např. objevuje problém vztahu města a venkova.
Odpoveˇdˇ nabízí koncept chytrých meˇst – Smart Cities. Smart Cities se zaměřuje na posilování komplexity, efektivity a udržitelnosti všech aspektu° meˇstského rozvoje prostrˇednictvím ekonomických, sociálních a zejména technologických inovací. Cílem Smart Cities je zmenšování ekologické stopy, posilování konkurenceschopnosti a zárovenˇ maximalizování životní úrovneˇ obyvatel.
Od roku 2010 se pojem Smart Cities postupneˇ stal soucˇástí evropského odborného života, ale i politických diskusí. V pražském kontextu se tomuto tématu od roku 2014 veˇnuje Komise pro rozvoj Smart Cities Rady hl. m. Prahy.
Kromě Prahy se konceptem Smart Cities v České republice zabývají další města např. Písek, Brno, Plzeň, Kolín, Pardubice, Hradec Králové, aj…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV