ZpLK: Jak dál s autobusovou dopravou v Libereckém kraji?

02.06.2017 6:35

Tak trochu noční můra se stala ze zajištění autobusové dopravy se v Libereckém kraji.

ZpLK: Jak dál s autobusovou dopravou v Libereckém kraji?
Foto: zmena.cz
Popisek: Politické hnutí Změna
reklama

K dohodě zatím došlo jen v oblasti Západ, kde dosavadní dopravce ČSAD Česká Lípa souhlasil s cenou 30,99 Kč za kilometr. Tato cena umožní dopravci navýšení mezd řidičů podle vládního nařízení. V oblasti Sever pokračuje ČSAD Liberec, zatím však bez nové smlouvy a za cenu pod 30 Kč/km. V největší oblasti Východ trvá dopravce BusLine na ceně téměř 35 Kč na kilometr, což je mnohem více, než kolik odpovídá zvýšení platů řidičů.

V reakci na tyto problémy hejtman uvažuje o zřízení krajského dopravního podniku. Podobný postup už schválili v Ústeckém kraji.

„Za Změnu pro Liberecký kraj jsme opakovaně navrhovali několik kroků, které by zlepšily pozici kraje. Šlo o rozdělení Libereckého kraje na více oblastí a otevření krajské autobusové dopravy více dopravcům. Tyto návrhy však nebyly v minulých letech akceptovány. Vedení kraje tak dlouho ustupovalo především firmě BusLine, až mu přerostla přes hlavu. Strategie firmy Busline je stále stejná – prodlužovat co nejdéle dosavadní stav, zakázky dostávat napřímo a za ceny, které si nadiktuje,” konstatuje Josef Šedlbauer.

Zásadní je, aby kraj získal zpět kontrolu nad cenou za dopravu a zabránil monopolnímu chování. „Znovu proto navrhujeme rozdělení kraje na více oblastí, na pět až šest oproti stávajícím třem velkým oblastem. Soutěžení zakázky v jednotlivých oblastech by mělo probíhat zvlášť, aby se omezila rizika při napadení některé části. Zřízení krajského podniku je možné, rovnou mu předat celou krajskou dopravu je ale velké riziko. Za nejlepší postup považujeme zadání dopravy krajskému podniku v některých oblastech a soutěžení podle uvedených zásad ve zbytku kraje,“ shrnuje návrhy Změny Josef Šedlbauer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Zaorálek: Ukázalo se, že projekt Czechiana není potřebný

17:04 Ministr Zaorálek: Ukázalo se, že projekt Czechiana není potřebný

Komentář na facebookovém profilu k zastavení IT zakázky v hodnotě 450 milionů