Otázka regulace cen potravin na českém trhu byla dalším důležitým tématem semináře. „Stávající situace českého potravinářského trhu je naprosto neuspokojivá. Obchodní vztahy jednotlivých subjektů podléhají sice Zákonu o významné tržní síle, ten však ve skutečnosti regulaci cen potravin v ČR neřeší,“ uvedl k dané problematice Bárta. Jak dodal, tím největším problémem je, že uvedený zákon naprosto nechrání malé české dodavatele, tedy výrobce.
Ze zákona o tržní síle mohou profitovat snad jen právníci
Zákon o významné tržní síle se neosvědčil, ani jeho novely, jen se uzákonila splatnost. Dobře jsou prý na tom jen právníci, kteří dělali nové smlouvy,“ konstatoval Pavel Urban ze společnosti ERS economists.
Současné znění zákona je podle Víta Bárty zneužíváno velkými dodavateli, kteří tlačí rostoucí ceny neopodstatněně nahoru, a v konečném důsledku nepřijatelně mění zákaznické ceny. „V reálném životě se tato situace odráží velmi negativně na českém trhu a jeho ekonomické situaci. Čeští spotřebitelé tuto neuspokojivou situaci řeší nákupy potravin v zahraničí, kde právě díky lepšímu obchodnímu prostředí jsou ceny výrazně nižší,“ pokračoval v komentáři Vít Bárta.
Za hranicemi je naše pivo levnější než doma
Jako příklad uvedl jednostranné zvýšení ceny piva z října letošního roku nejprve Plzeňským Prazdrojem a následně i Staropramenem s tím, že stejné druhy piva lze koupit v sousedním Německu bez 10 haléřů o pět korun levněji, tedy o 27 procent, a to už je velmi výrazný rozdíl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká