Dominikáni postrašili poslance. Církevní restituce prý ještě nemají vyhráno

23.12.2012 10:35 | Zprávy

Sociální demokraté i komunisté oznámili své rozhodnutí podat ústavní stížnost ve věci zákona o majetkovém narovnání s církvemi. ParlamentníListy.cz se obrátily na předsedu KSČM Vojtěch Filipa a komunistického poslance a experta pro církevní záležitosti Vladimíra Koníčka, aby zjistily, v jakém stádiu se záležitost kolem stížnosti nachází a co z toho vlastně může vyplynout.

Dominikáni postrašili poslance. Církevní restituce prý ještě nemají vyhráno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

„Klub KSČM nemá dostatek mandátů, aby mohl samostatně podat ústavní stížnost,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda Vojtěch Filip. Komunisté se proto dohodli se sociálními demokraty, že oranžová strana připojí chybějící podpisy pod jejich ústavní stížnost. Komunistických poslanců je ve sněmovně 26 a pod ústavní stížností musí být 41 podpisů zákonodárců. Ke komunistické stížnosti tak musí připojit svůj podpis 15 sociálně-demokratických poslanců.

Když Ústavní soud vyhoví stížnosti, zákon bude zrušen

Sociální demokraté podle Vojtěch Filipa své podpisy přislíbili, chtějí je však připojit až poté, co vlastní stížnost podá ČSSD. „Nevím, zda už ji podali, zatím mě nikdo ze sociální demokracie s podpisy neoslovil,“ říká Filip.

V okamžiku podání ústavní stížnosti tak bude osud zákona v rukou Ústavního soudu. „Kroky, které budou v souvislosti s tímto zákonem učiněné, budou v případě, že soud shledá tento zákon neústavním, neplatné,“ vysvětluje Vojtěch Filip. V tom okamžiku by totiž padl celý zákon a celé to legislativní kolečko, které už kolem zákona proběhlo, by začalo znovu s tím, že by ze zákona musely být odstraněny prvky, které soud shledá protiústavními.

Církve už své nároky zdokladovaly v roce 1991 a předložily vše

Podle Vojtěch Filipa by mělo vyrovnání s církvemi vypadat ve skutečnosti docela jinak. „Pro nás je přijatelné, že skončí platnost modu vivendi (úmluva o způsobu soužití), kdy by stát přestal platit církevní hodnostáře, protože ta částka dosahuje dnes už jeden a půl miliardy ročně, a k tomu by se vrátily nějaké kultovní stavby, které církev potřebuje k výkonu své činnosti,“ říká Filip pro ParlamentníListy.cz.

Pokud jde o pozemky či jiné nemovitosti, jejichž vlastnictví by církev dokladovala, to Vojtěch Filip odmítá. „Oni to nemohou dokladovat,“ říká rezolutně. Pokud jde prý o dokladování, tak to už proběhlo v roce 1991. „Nic jiného přece nedokladovali,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…