Univerzita Karlova ve spolupráci se Spolkem českých právníků Všehrd uspořádaly na půdě Právnické fakulty panelovou diskuzi na téma deset let členství České republiky v Evropské unii s podtitulem „Očekávání a vize“. Rektor nejvýznamnější české a nejstarší středoevropské vysoké školy profesor Tomáš Zima přivítal aktéry prvního panelu „Očekávání“, jehož se zúčastnili bývalí evropští komisaři Pavel Telička, Vladimír Špidla spolu s Giselou Stuart, poslankyní Dolní sněmovny Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Pracovní povinnosti znemožnily vystoupit nynějšímu evropskému komisaři Štefanu Fülemu.
Pro druhý panel „Vize“ přijali pozvání lídři do eurovoleb všech sedmi parlamentních stran. Každý z nich dostal na úvod k dispozici pět minut, aby popsal vize své strany či hnutí, za které kandiduje. „Být k Evropě kritický neznamená být protievropský,“ vysvětlila jednička na kandidátce KSČM Kateřina Konečná, která v souvislosti s událostmi na Ukrajině, na nichž má i Unie svůj podíl, připomněla, že evropským ideálem byl vždy mír. A doporučila nevrhat se tam, kam nepatříme, ani nevnucovat naše vize těm, kdo o ně nestojí.
Niedermayerovou vizí je, aby se Češi myšlenkově posunuli do Evropy
Bývalý viceguvernér České národní banky a lídr kandidátky TOP 09 a Starostů Luděk Niedermayer poukázal na to, že Češi patří v ekonomických otázkách k nejvíce skeptickým Evropanům. „Jeho vizí je, aby se Češi myšlenkově posunuli tam, kde geograficky jsou, tedy do Evropy. Hlavní metou není dohnat a předehnat, ale konkurenceschopnost a zaměstnanost,“ konstatoval bývalý bankéř, jenž kromě okamžiků, kdy si obracel papíry nebo si potřeboval pomoci nějakým gestem, nevyndal během řeči ruce z kapes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník