Jak už to tak bývá v době interpelací, tak dnes ráno do jednacího sálu Poslanecké sněmovny nepřišli ani ministři, kteří mají být jednotlivými poslanci interpelováni, ba ani samotní poslanci. Interpelace tak dopoledne zněly sněmovnou téměř do prázdného sálu. Místopředseda a zároveň řídící schůze Lubomír Zaorálek (ČSSD) proto ani nemohl nechat například pro komunistku Kateřinu Konečnou odhlasovat odložení její interpelace na ministra životního prostředí Tomáše Chalupu.
„Já si tu připadám jako u operátora, který mi stále říká: nezavěšujte prosím, jste v pořadí,“ zmínila roztrpčená Konečná do sněmovního mikrofonu, když zjistila, že nemá komu svou interpelaci sdělit, což se jí stalo už poněkolikáté.
„Já bych potřeboval 67 poslanců, ale mám tady jen 56,“ sdělil pak na její výtku i Zaorálek, který tak k žádosti odhlasování odsunutí interpelace Konečné zjistil, že nemá v jednacím sále ani kvorum, tedy dostatek poslanců.
Poté nastoupil sociální demokrat Miroslav Váňa (ČSSD). Ten se tázal premiéra Petra Nečase (ODS), který jako jediný s místopředsedkyní vlády Karolínou Peake (LIDEM) v tu chvíli v sále z vlády seděl, na zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. „Není slušné, jakou cestou jste tento zákon řešili vy. Celý zákon byl propasírován sněmovnou bez ohledu na slova opozice a celé veřejnosti, nebrali jste zřetel na názory odborníků, laiků, občanů, věřících i nevěřících,“ zmínil kromě jiného Váňa.
Zaorálek: Já myslel, že už dáme hlasy dohromady
Premiér Nečas poté Váňovi a hrstce poslanců vysvětloval, co církevní restituce například vyřeší. Zákon podle něho třeba odblokuje někdejší církevní majetek v mnoha městech a obcích. „Až 85 tisíc hektarů lesů mají zablokovány Lesy ČR, uvolní se 700 stavebních objektů a na místě těchto navrácených budov budou moci vznikat kupříkladu hospice,“ řekl mimo jiné premiér. Navíc je dle něj Česko jedinou zemí v bývalém postkomunistickém bloku, která nemá tuto záležitost s církvemi vyřešenou. Také zdůraznil, že církve přestanou být závislé na státním rozpočtu, což bude mít kladný efekt zvláště na problém narůstajícího počtu duchovních, neboť jsou zaregistrovávány další církve a stát by jim musel vyplácet stále více peněz. Restituce navíc podle Nečase neohrozí fiskální cíle vlády a nezhorší rating Česka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová