Lidovec Kasal se pustil do Němcové: Dělá prý politiku na pavlačové úrovni

28.07.2013 21:47

Zastupitel Kraje Vysočina Jan Kasal (KDU-ČSL) nesouhlasí se způsobem, jakým dávají pravicoví politici najevo své pobouření nad požadavkem prezidenta Miloše Zemana na doložení 101 notářsky ověřených podpisů. Jakkoli se tento požadavek může zdát hloupý, způsob odmítnutí patří prý do stejné, ne-li ještě nižší cenové skupiny.

Lidovec Kasal se pustil do Němcové: Dělá prý politiku na pavlačové úrovni
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal

"Sice se říká, že na hrubý pytel patří hrubá záplata, ale invektivy virového charakteru by k výbavě budoucího premiéra (premiérky) nutně patřit nemusely," říká Kasal na adresu předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS), která podle něj promarnila příležitost ukázat, že v naší zemi má přece jen navrch Parlament.

Sám je zastáncem konstruktivního vyjádření nedůvěry, tedy úpravy, kdy je starý premiér nahrazen novým ne rozhodnutím prezidenta, ale usnesením zákonodárného sboru. Ačkoli to u nás není zakotveno Ústavě, dá se prý lehce nahradit, jen by stačila "neplavačovitá" odpověď prezidentovi.

Přitom stačilo málo

Stačilo prý navrhnout usnesení sněmovny: Poslanecká sněmovna žádá (doporučuje) prezidenta republiky, aby Miroslavu Němcovou jmenoval premiérkou a pověřil ji sestavením vlády. Toto usnesení za předpokladu, že bude schváleno avizovanými 101 hlasy, by prý prezidentu nedalo jinou šanci, než sněmovně vyhovět.

"Takový 'smělec' by ani Miloš Zeman určitě nebyl. Výhody tohoto postupu jsou zřejmé - přenesení aktivity do sněmovny a jednoznačné a nepřekročitelné vyjádření vůle poslanců," tvrdí zastupitel.

Kasal uzavírá své vyjádření upřesněním, že nepromlouvá jako příznivec pokračování Nečasovy vlády, ale pouze podává malý návod, jak se ze současné "blátivé, nepřehledné a nikomu neprospívající situace" se ctí dostat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…