Místo interpelací na číši vína. Ministři si na jejich dobu sjednávají schůzky

14.12.2012 19:14 | Zprávy

Poslanecké interpelace se setkávají s nezájmem většiny členů Nečasovy vlády. Než odpovídat na nepříjemné dotazy naživo, to se ministři z jednání raději omluví a odpovědí písemně do třiceti dnů. Neúčast zdůvodňují i schůzkami, ale sněmovnou kolují informace, že si je sjednávají schválně na dobu interpelací a že se pro tento typ omluvy vžil termín „číše vína“.

Místo interpelací na číši vína. Ministři si na jejich dobu sjednávají schůzky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtvrteční sněmovna byla ve znamení interpelací. Účast byla jak na zápasu okresního přeboru.

Nejméně příjemnou částí pracovního týdne ministrů české vlády bývají čtvrteční odpoledne, v nichž by měli čelit poslaneckým interpelacím. Většina z nich se však z této povinnosti dokáže často vykroutit, a tak v době interpelací zeje lavice vyhrazená členům vlády až na čestné výjimky prázdnotou. Podle dobře informovaného zdroje si ministři záměrně sjednávají schůzky na dobu interpelací, a to i do prostor sněmovny. Pro takovéto omluvy už se prý vžil termín „číše vína“.

Den po jmenování ministryní obrany se interpelací nezúčastnila ani Karolína Peake, na níž měl mířit nejeden z dotazů. Vzhledem k její nepřítomnost tak zazněla i hodně kuriózní otázka. „Kde jste, paní ministryně, když máte být na interpelacích?“ ptal se poslanec ČSSD Adam Rykala. „V době interpelací by měli být všichni ministři na zasedání sněmovny a odpovídat na dotazy poslanců. V takové Velké Británii by si ministr nedovolil na nich nebýt,“ zdůvodňuje pro ParlamentníListy.cz Adam Rykala, proč sáhl k této neobvyklé interpelaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…