Máme vánoční dobu. Jaké je podle vás poselství Vánoc pro společnost, národ, pro člověka?
Už po dva tisíce let je to doba, kdy by nad nenávistí měla dominovat láska. Celý křesťanský a západní svět je vybudován na tomto principu a vždy když ho porušil, tak na to vždy také doplatil. My v Uherském Hradišti budeme v příštím roce velmi intenzivně slavit 1150 výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Tento jubilejní rok by nás měl vést k zamyšlení, zda kořeny, které zde byly před více než tisícem let zasazeny, jsou ještě živé a zda nesou plody ještě pro naši dobu. Většinu problémů naší doby vidím v tom, že bohužel naše kořeny usychají a vazba na dědictví otců se zeslabuje. To je podle mě hlavní poselství Vánoc – křesťanství a jeho konzervativní tradiční životní hodnoty, které nám pomáhaly přežít tisíc a více let a kterých když se vzdáme, tak žádné Vánoce již nebudou. Budeme stavět stromeček z krychlí jako v Bruselu, kterému chybí již jen půlměsíc na špičce.
Nebojíte se, že se vám bude chtít Evropská unie, když jste zmínil výročí svatých Cyrila a Metoděje, odstranit z propagačních materiálů a publikací k výročí křesťanské symboly kříže a svatozáře podobně, jako se o to snažila u slovenských mincí eura?
Kdyby to záleželo jenom na Evropské komisi, tak nám to určitě zakáže. Naštěstí nejsme v eurozóně a nebudeme k tomu vydávat euromince. Takže snad přímý zákaz ze strany Evropské komise nehrozí, i když nebude zrovna nadšena, že připomínáme dva naše křesťanské národní patrony a mimochodem i patrony Evropy. Naše evropské dědictví společného jmenovatele má a tím je křesťanství. Pokud EU bojuje proti křesťanství, bojuje proti tomu, co evropské národy spojuje.
Mezi křesťanské a konzervativní hodnoty patří i tradiční rodina. Co říkáte tomu, že v současnosti se rodí polovina děti mimo manželství?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík