Šlechtic a poslanec TOP 09: Miliardy mrtvých, tak by dopadla světová válka. Rusko se vždy rozpínalo. A až odejde Schwarzenberg...

11.06.2014 8:18

ROZHOVOR Poslanec TOP 09 Jaroslav Lobkowicz v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, kdo by možná uvítal třetí světovou válku, jaké jsou dnešní česko-německé vztahy a kdo by byl podle něj vhodným nástupcem Karla Schwarzenberga v čele strany. Řeč byla také o exministru Jaromíru Drábkovi či popularitě vicepremiéra Andreje Babiše.

Šlechtic a poslanec TOP 09: Miliardy mrtvých, tak by dopadla světová válka. Rusko se vždy rozpínalo. A až odejde Schwarzenberg...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Lobkowicz na sněmu TOP 09

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko se po prvním jednání s ruským velvyslancem v Kyjevě vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny v tomto týdnu. Asi čtyřicet mrtvých si ale údajně vyžádal noční útok proruských radikálů na letiště ve východoukrajinském Kramatorsku. Myslíte si, že boje skončí?

Tak já doufám, že skončí. Na jedné straně tady máme ukrajinského prezidenta, který by chtěl skončit, a na druhé straně tady máme povstalce. Když se člověk podívá do dějin, tak je to vždycky těžké. Povstalci bojují dál, až zemřou, nebo zjistí, že to nemá cenu. Je to velice těžké.

Jak vlastně vnímáte nového ukrajinského prezidenta? Co od něj očekáváte?

Mnozí říkají, že to je to oligarcha, že zbohatl, ale Ukrajina to má těžké, protože tam skoro nikoho neměla. Hodně Ukrajinců odešlo už po první světové válce. Když tam vznikl bolševismus, tak jich velké množství odešlo, potom za války je likvidoval Stalin, pak Hitler, pak znovu Stalin, pak tam měli Černobyl, v roce 1990 jich zase spousta odešla a kdo tam zbyl? Buď miliardáři nebo normální lidé, kteří se nechali zfanatizovat. Zfanatizovat masu zase není tak těžké, to se povedlo Hitlerovi a mnohým.

Příznivci proruských separatistů na Ukrajině mají o kyjevské vládě jasno - jsou to „banderovci a fašisté“. Jak reagujete na takovéto postoje?

To je těžké. Už to slovo fašisté je zvláštní, protože fašisté byli jen v Itálii a Španělsku.  Možná v Čechách částečně za první republiky. Němci byli nacisti, ne fašisti. Facio znamená svazek. To máme i v českých dějinách. Vzpomeňme kupříkladu na pověst o třech prutech Svatoplukových.

Severoatlantická aliance v Pobaltí zahájila rozsáhlé manévry za účasti 4700 vojáků z deseti členských států a asi osmi stovek vozidel. Vítáte tuto akci?

Pobaltské státy mají zřejmě strach, že se to přesune k nim. Hlavně v době Stalina byla taková výměna, nejlepší šli na Sibiř a do Pobaltí přišli Rusové. V některých státech je třeba polovina lidí, kteří jsou Rusové. Oni mají strach z Ruska.

A hrozí tedy rozpoutání třetí světové války s Ruskem a Čínou?

Vůbec tomu nevěřím, to bychom neměli 50 milionů padlých, ale možná tři miliardy. Zelení by to možná „uvítali“, ti, co tvrdí, že všechno porušuje přírodu. Bylo by míň lidí a příroda by si ožila celá. Dneska to není o hrdinech, ale o technice. To je moderní válka.

Vladimir Putin má více než osmdesátiprocentní podporu Rusů. Je jeho popularita pouze dílem státní propagandy, jak se tvrdí převážně v západních médiích?

Rusové byli vždy říše, která se rozpínala, i za cara, a oni mají rádi někoho takového nad sebou. To je mentalita, zkrátka se rozšiřovat a rozšiřovat.

Jak se díváte na vznik Euroasijské hospodářské unie?

To je těžké. Doufám, že to bude k něčemu dobré, ale někdy, když se dají chudé země dohromady, mohou být ještě chudší. Měli jsme tu RVHP, což bylo společenství, které se vzájemně ochuzovalo, nikoliv obohacovalo.

Co soudíte o tvrzení, že za rozpoutáním krize na Ukrajině je Evropská unie, jež v rámci asociační dohody nabídla podmínky, které jsou výhodné pouze pro západ země, nikoliv pro východ?

To těžko říct. Nejhorší bylo, že to EU slíbila, Ukrajinci to chtěli podepsat, pak to nepodepsali. To byl začátek těch nepokojů tam.

Jaký postoj vůči Rusku a Ukrajině byste doporučil čelním představitelům našeho státu?

Spolupráce s určitým odstupem. Ne spolužití.

Když teď opustíme téma Ukrajiny, jak hodnotíte dosavadní působení české vlády?

Jsou tu asi 130 dní a zatím se toho moc nezměnilo, uvidíme dál. Nechci ji teď kritizovat ani chválit, uvidíme.

Koalice se dohodla na co nejrychlejším schválení ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, tzv. finanční ústavě, s tím, že byla nastaven dluhová brzda ve výši 55 procent HDP. Souhlasíte s tím?

Já myslím že je to dobré, vyžaduje to Evropa. Stálé zadlužování vede někam do pekel. Může dojít k tomu, co se stalo Řecku nebo Itálii, že stát se stane platebně neschopný.

Čím si vysvětlujete oblíbenost Andreje Babiše, jehož popularita jde neustále nahoru?

Hodně toho nasliboval, často něco řekl a pak to nebyla pravda, no uvidíme. Popularita může stoupat, ale pak se to může obrátit a jít dolů, jako třeba v případě našeho bývalého pana prezidenta. Ten měl obrovskou popularitu a nakonec na něj byla podána trestní oznámení.

Proč se podle vás podařilo v rámci Evropy posílit stranám, které k Evropské unii zaujímají skeptický přístup?

Protože se říká, že se stane to či ono. Pamatuji si, že když jsme vstoupili do EU, říkaly se věci, že rohlík bude stát 30 korun. To si velmi dobře pamatuji. Vstoupili jsme, byli jsme přijati a žádných 30 korun se nekonalo. Jsou to hesla, která říkají, co by se mohlo stát. Národ, nejen ten náš, když se dozví, že se něco nepovede, tak hned říká: EU, to je průšvih. Například, když na každé toaletě musel být kohoutek s tekoucí vodou, naši z toho hned udělali bezdotykové baterie a řekli, že to je problém, ale to problém nebyl.

Jaký názor máte na problematiku imigrace, což bylo jedním z témat řady stran v evropských volbách? Obáváte se přílivu islamistů?

Imigrace bude vždycky. Teď je otázka, co jim povolit a nepovolit. Imigrant by se měl alespoň trochu přizpůsobit zemi, kde žije. U islamistů je takový problém, že tu chtějí právo šaría, ale to nejde. Úplně zakázat imigraci také nejde, to bychom třeba také časem vymřeli.

Chci se zeptat také na nedávný průzkum, který ukázal, že v ČR roste počet lidí nespokojených s fungováním demokracie. Nyní jich je více než tři pětiny, přičemž před rokem tento postoj zastávala asi polovina lidí. Navíc podobně jako vloni tento průzkum odhalil, že Češi jsou celkově méně spokojeni se současným politickým systémem ve srovnání s minulým režimem. Co si o tom myslíte? A kdo má podle vás na této proměně postojů největší díl viny?

Lidé rychle zapomínají. Některé věci dnes berou jako samozřejmost, například nepotřebují žádné povolení k výjezdu ze země. Na to zapomněli. Co se týče nespokojenosti s fungováním demokracie - lidé nechodí volit a mají, co chtěli - ty zvolené. Dnes má každý volební právo, dříve jeden z největších trestů byl, když někomu vzali volební právo, a dnes nikdo nejde volit a také nikdo nechce kandidovat. Když se zeptáte, řeknou, ať si kandidují ti nahoře.

Miroslav Kalousek vyjádřil své znepokojení nad výrokem prezidenta Zemana o vyvěšování tibetských vlajek při jeho návštěvě Libereckého kraje. Zeman uvedl, že nejprve je třeba řešit vlastní problémy, poté Tibet. Podle Kalouska máme morální povinnost oplácet stejnou solidaritou, když jsme se dočkali svobody. Jaký je váš postoj k této otázce?

No jo, je pravda, že bychom měli nejprve řešit věci u nás. Co je však dnes nejdůležitější? Svoboda. Měli bychom si dát nejdřív naše myšlení dohromady.

Jakou vidíte budoucnost TOP 09 s ohledem na to, že Karel Schwarzenberg před časem připustil svůj odchod z čela strany ještě v tomto volebním období?

Tak já myslím, že se najde dostatek lidí, kteří mají stejné kvality jako on. Máme i v Parlamentu několik schopných lidí, například nejdéle sloužícího ministra zdravotnictví od roku 1990, Leoše Hegera, který, kdyby nedošlo k předčasným volbám, možná by sloužil ještě dnes. Strana se do značné míry usadila na politické scéně. Nebylo to na jedno volební období.

A jak se strana vyrovnává s dědictvím Jaromíra Drábka, který vlastně vzdal svou kandidaturu do europarlamentu s tím, že nechce poškozovat TOP 09 kvůli kritice jeho působení na Ministerstvu práce a sociálních věcí?

Co na to říct. Ty myšlenky nebyly špatné, ale otázka je, jak se prováděly. Když zaváděl sKarty, byla proti tomu strašná averze, každý viděl jen to špatné. Přitom dnes má většina lidí platební karty, ani pomalu neví, co jsou peníze. Když máte kartu, nemůže vás někdo doma okrást o peníze. Dnes vás, pokud platíte penězi, považují za staromilce. Těžko říct, jaké měl spolupracovníky, já jsem je neznal, možná měl špatnou volbu.

Na závěr se vás ještě chci zeptat na současné česko-německé vztahy. Jak spolu oba národy v dnešní době vycházejí i vzhledem k výročí 72 let od vypálení Lidic, které si dnes připomínáme?

Já bych řekl, že tak dobré vztahy, jako jsou dneska, ještě v celých dějinách nebyly. Samozřejmě, na každé straně se vždy najde pár lidí, a to jsou lidé, jež je nejvíce slyšet, kteří jsou proti jakýmkoli vztahům. Nesmíme zapomenout, že to je už sedmdesát let a pro dnešní třicátníky je to už dávná minulost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…