Sněmovna by měla rozhodnout o Pekárkovi, ale také o normě z pera Řápkové

04.12.2012 14:50 | Zprávy

Poslanci by měli možná už dnes rozhodnout o vydání svého kolegy Romana Pekárka k trestnímu stíhání. Pekárek byl nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za korupci. Sněmovna by také měla posoudit zákon, který úřadům umožňuje, aby notorickým pachatelům přestupků zakázal pobyt až na tři měsíce, pokud nemají v obci trvalé bydliště. S normou nesouhlasil senát ani prezident a sněmovna bude nyní muset veto přehlasovat.

Sněmovna by měla rozhodnout o Pekárkovi, ale také o normě z pera Řápkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní balíček reforem byl přijat sněmovnou

Hlasování o osudu Pekárka se má odehrát na této schůzi dolní komory už proto, že odvolací jednání soudu je nařízeno již na 18. prosince. Pekárek, který pomohl koalici prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře od příštího roku, už pozastavil členství v ODS. Ačkoliv ho špičky ODS vyzývaly i ke složení poslaneckého mandátu, neučinil to. Mandátový a imunitní výbor ale vydal minulý týden doporučení k tomu, aby byl Pekárek plénem sněmovny vydán.

Poslanci ODS pak dnes uvedli, že vydání Pekárka podpoří.  "Buď všichni nebo naprostá většina klubu budou pro vydání," řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Vydání Pekárka, který nastoupil do sněmovny před měsícem, by měli podle Stanjury poslanci řešit jako první bod v úterý začínající schůze.

Co se týče zákona, který má notorickým pachatelům přestupků zakázat pobyt až na tři měsíce, pokud nemají v obci trvalé bydliště, jde o normu z pera bývalé chomutovské primátorky Ivany Řápkové z ODS. Řápková žádá normu přijmout, neboť podle jejích slov stále existují opakující se problémy s lidmi, kteří neustále překračují obecní vyhlášky nebo obtěžují svým chováním okolí. Taková situace podle ní panuje například v Mostu.

Podle předlohy by mohly obce vykázat pouze ty pachatele, kteří v ní nemají trvalé bydliště. Vstup by mohli mít zakázán až na tři měsíce. Jednalo by se například o prostituci nebo žebrání a konzumaci alkoholu v místech, kde to zakazuje obecní vyhláška.

Pokud by se vrátil, jednalo by se o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí

„To znamená, že tři měsíce by do toho místa nemohl, samozřejmě v případě, že v tom místě nemá trvalý pobyt. A pokud by se do místa vrátil i v případě, že platí zákaz pobytu, jednalo by se o trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí s odnětím svobody až na tři roky,“ popsala obsah normy pro Český rozhlas (Čro) Řápková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Opravdu jste prohlásila, cituji: ,,Co by si na nás Rusko vzalo?" Co třeba území nebo náš průmysl, byť už není tak slavný jako dřív, ale proč. Protože ho komunisti svou politikou zničili. A co si podle vás chce vzít na Ukrajině, na kterou zaútočilo? Nerostné suroviny má teď už USA, a že by jinak byla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…