Socialista Hamáček a Pospíšil z ODS jsou novými místopředsedy sněmovny

19.12.2012 14:38

Novými místopředsedy Poslanecké sněmovny se stali Jan Hamáček z ČSSD a Jiří Pospíšil z ODS. Oba dva byli zvoleni hned v prvním kole. Hamáček dostal 137 hlasů a Pospíšil 129 hlasů. „Já vás nezklamu,“ reagoval na své zvolení nový místopředseda Hamáček. Sněmovna tak má nyní čtyři místopředsedy.

Socialista Hamáček a Pospíšil z ODS jsou novými místopředsedy sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve sněmovně proběhly interpelace na vládu. Účast ministrů nebyla valná
reklama

Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a člen poslaneckého klubu ČSSD Jan Hamáček byli jedinými kandidáty na základě dohod sněmovních frakcí.

Sněmovna už minulý týden rozhodla o zvýšení počtu svých místopředsedů ze tří na čtyři. Prosadila to koalice vzhledem k tomu, že v případě zachování tří místopředsednických křesel by jedno z nich mělo podle principu poměrného zastoupení připadnout KSČM. Navíc křeslo třetího z místopředsedů bylo volné od dubna poté, co na místo ve vedení sněmovny rezignovala Kateřina Klasnová v souvislosti s odchodem Věcí veřejných z vlády.

Odchod Hamáčka do vedení dolní komory se už odrazil ve vedení poslaneckého klubu ČSSD, jehož byl místopředsedou. Novým zástupcem šéfa frakce Jeronýma Tejce se po Hamáčkovi stal bývalý místopředseda ČSSD Milan Urban.

Prozatím měla sněmovna dva místopředsedy – Lubomíra Zaorálka z ČSSD a Jiřího Olivu z TOP 09. Vlasta Parkanová odešla z tohoto postu poté, co byla policií letos v létě obviněna v kauze nákupů letadel CASA. Šéfkou sněmovny je občanská demokratka Miroslava Němcová.

Plat místopředsedy sněmovny činí 106 600 korun měsíčně, tedy zhruba 1,2 milionu korun ročně. Místopředseda sněmovny má k dispozici kromě svého aparátu také vůz s řidičem.

Poslanci také schválili několik změn ve sněmovních výborech, mimo jiné kvůli jmenovaní bývalého předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury ministrem dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A nevěsty budou bez závoje? Ve Sněmovně to vřelo, když Okamura vytáhl zákaz zahalování

18:38 A nevěsty budou bez závoje? Ve Sněmovně to vřelo, když Okamura vytáhl zákaz zahalování

Mezi poslanci se ve Sněmovně strhla hádka o návrh zákona o zákazu zahalování, který předložila SPD. …