Stát nefunguje a ČSSD to změní, slibuje předseda ČSSD

25. 8. 2013 9:58

Předseda ČSSD a možný příští premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro server iDnes.cz popsal, co čeká Česko, pokud bude sociální demokracie skutečně sestavovat vládu po předčasných volbách. Plánované zlevnění ceny léků nebo bezplatné vzdělání si stát může a v podstatě i musí dovolit. Naproti tomu velké firmy a majetnější občané budou napříště přispívat do státní kasy víc, prostřednictvím zvýšení daní.

Stát nefunguje a ČSSD to změní, slibuje předseda ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

„Já si vzpomínám, že za naší vlády byly funkční úřady práce. A nikdy se nestalo to, co se stalo ministru Drábkovi. Za naší vlády tady byl hospodářský růst a do země přicházely zahraniční investice. Nebyli jsme v situaci, kterou tu máme teď, že je tu už osmnáct měsíců recese. Za naší vlády nebyly takové problémy, jaké jsou dnes s fungováním základních informačních systémů,“ připomíná Sobotka a slibuje, že ČSSD zjedná nápravu.

Banky a další velké firmy by měly státu zaplatit víc

Ale nejen to, lidé se podle všeho budou cítit lépe, protože ČSSD plánuje převedení léků do nulové sazby DPH, což může vést k jejich zlevnění. Z rozpočtu tak vypadnou asi čtyři miliardy korun, ale stát si to podle stínového premiéra může dovolit. Stačí odstranit „pijavice“ přisáté na státním rozpočtu či na státních firmách. Sociální demokraté také plánují více dohlédnout na výběr daní. Nejbohatší se pak nevyhnou jejich zvýšení.

„Počítáme s tím, že by se o 1 až 2 procenta zvedla základní sazba, jež je dnes u zdanění firem, a počítáme s tím, že bychom zavedli druhou sazbu pro firmy, které se pohybují v monopolní oblasti. Mám na mysli banky, firmy, které podnikají v energetice a v telekomunikacích. Uvažujeme o druhé sazbě daně ve výši 25, nejvýše 30 procent,“ prozrazuje šéf ČSSD. Daň z příjmů u lidí, kteří vydělávají pod sto tisíc hrubého měsíčně, se podle Sobotky nezmění.

Komunisté dnes nepředstavují zlo

V závěru rozhovoru pak předseda ČSSD jasně prohlašuje, ž nevidí nic špatného na tom, že by se případná jednobarevná vláda ČSSD opírala o podporu komunistů. Pokud budou členové KSČM respektovat naše členství v EU a NATO, nepředstavují pro Sobotku zlo pro tuto společnost. Lidé komunisty dnes také tak nevidí, a to především díky dosavadní katastrofické vládní politice pravicových stran.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nestrašte lidi, nebo se z toho nedostaneme, vyšlápl si na Vojtěcha Marek Benda. Jenže ten mu předložil čísla

21:43 Nestrašte lidi, nebo se z toho nedostaneme, vyšlápl si na Vojtěcha Marek Benda. Jenže ten mu předložil čísla

Poslanec Marek Benda (ODS) dnes ve Sněmovně vyzval, aby se přestal „strašit národ“. „Jestli budeme n…