„Snížení počtu poslanců klidně na jedenaosmdesát podporuji, to bude úplně stačit,“ řekl senátor Tomio Okamura na konferenci Přímá demokracie a její aspekty, která se nedávno konala v budově Senátu. Zúčastnilo se jí mnoho přívrženců Hnutí Úsvitu přímé demokracie a padaly tam i další dost kacířské myšlenky.
Méně poslanců
Ostatně Tomio Okamura je hlavní tváří výše zmíněného hnutí, které je pojmenované po knize Úsvit renomovaného ekonoma Pavla Kohouta. Ten také seděl za stolem. Jinak se konference zúčastnili krajští lídři Hnutí Úsvit přímé demokracie Marek Černoch, což je aktivní letec a syn známého zpěváka Karla Černocha, a publicista Jaroslav Novák Večerníček. Dostavili se ale i odborníci, co s hnutím nemají dvakrát moc společného. Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch, advokátka Hana Marvanová či sociolog Petr Hampl.
Právě kvůli Gerlochovým slovům navrhl Okamura zeštíhlit Poslaneckou sněmovnu na počet členů Senátu, tedy na jedenaosmdesát. „Společnost je rozdělena. Poměrné zastoupení umožňuje více hledat kompromisy, ale nejsme toho schopni využít. Možná by se měl snížit počet poslanců. Je odvozen od rozložení v Československu, kdy bylo ve Sněmovně tři sta lidí a pak z toho při rozdělení zůstaly dvě třetiny. Nicméně i to je mnoho a stačil by menší počet. Nelze si dnes představit, že se najde dvě stě úctyhodných osobností, které by byly ochotné, se oddaně věnovat politice,“ řekl Aleš Gerloch.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský