Tak co, paní Válková, končíte? Všichni mlčí. Ale zaznívá zajímavý názor, jak to celé s ministryní dopadne. Babiše nepotěší

09.02.2015 15:49

"Válková bude ministryní prezidenta Zemana a nikoli hnutí ANO," říká exministr spravedlnosti a poslanec Pavel Blažek (ODS), který se domnívá, že ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) už ztratila politické krytí. "Stane se vazalkou Miloše Zemana v dobrém i ve zlém," obává se Blažek. O jejím odvolání se spekuluje poslední týdny, v pondělí se šla Válková poradit na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem.

 Tak co, paní Válková, končíte? Všichni mlčí. Ale zaznívá zajímavý názor, jak to celé s ministryní dopadne. Babiše nepotěší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Válková, ministryně spravedlnosti

"Nemyslím si, že k rezignaci dojde, paní ministryně k ní byla vyzývána vícekrát a udělat to nechce,“ předpokládá exministr spravedlnosti a poslanec Pavel Blažek (ODS). Na hlavu Válkové se opět v posledních týdnech snáší smršť kritiky a spekuluje se o jejím odvolání. "Je to vnitřní věc hnutí ANO, což respektuji. Já mám ale dojem, že paní ministryně žije ve světě, který neexistuje. Stále říká, že zahájila nějaké reformy, ale to bohužel poznáte podle zákonů, které jsou ve sněmovně - a reformní tam není ani jeden,“ reagoval Blažek, který rezort řídil v době Nečasovy vlády.

"Jediné, co ukázala, bylo to, že pár lidí vyhodila, včetně těch, které si s sebou přivedla. Konkrétní kroky neexistují. Pokud něco předložila, tak jí to koaliční rada vrátila. Výsledek žádný, kromě mnoha tiskových konferencí, není,“ dodal rázně s tím, že materiály, které předkládá, jsou "nemastné, neslané, nemá politický směr, je to nedomyšlené a to se samozřejmě nelíbí ani poslancům ANO“.

Benešová: Nebudu to hodnotit. Jde o koaliční ministryni

Za Rusnokovy vlády zastávala post ministryně spravedlnosti poslankyně ČSSD Marie Benešová. Ta se příliš k aktuální situaci vyjadřovat nechtěla: "Nebudu to hodnotit, jde o koaliční ministryni. Jasně jsem se k tomu postavila, měl by to zhodnotit předseda vlády a jiní,“ reagovala pro ParlamentniListy.cz Benešová. "Měla široké ambice, velké plány a bohužel se to asi ztratilo v kvantitě. Výsledek je velká rozpracovanost a žádná výslednost,“ podotkla.

Faltýnek už dal prý Válkové na vybranou: Buď odstoupí, nebo se nechá odvolat

Nespokojenost v hnutí ANO s činností ministryně údajně nějaký čas přetrvává. Poslanci prý kritizují kvalitu připravených materiálů a dlouhou dobu jejich zpracování. Podle časopisu Týden už  šéf poslanců Jaroslav Faltýnek ministryni sdělil, že buď odstoupí sama, nebo se nechá odvolat. Jasně se jí nezastal ani vicepremiér Andrej Babiš, který na dotaz redaktora iDnes.cz, zda nevylučuje odvolání Válkové, reagoval: "Nemůžeme vyloučit jen smrt.“ "Ať si o Andreji Babišovi myslím, co chci, je pravda, že ani jeden poslanec, natož člen vlády, by tam nikdy nebyl, nebýt Andreje Babiše. Kdybych byl v této situaci a Petr Nečas mi řekl, že mě ve vládě nechce, tak bych se jen zeptal, kolik mám času na sbalení a jdu,“ podotkl k vzniklé situaci Blažek, který zároveň předpokládá, že i Andrej Babiš už Válkovou o rezignaci požádal.

Blažek: Válková bude ministryní prezidenta Zemana a nikoli hnutí ANO

V pondělí se na Hradě vystřídal Andrej Babiš i jeho ministryně. Žádné přelomové rozhodnutí ze schůzek zatím nevyplynulo. "Paní Válková bude ministryní prezidenta Zemana a nikoli hnutí ANO. To si musí sama zvážit, ale do budoucna to pro ni nic dobrého neznamená. Už nebude sedět ve vládě za toho, kdo ji nominoval. To je zvláštní situace, kterou bych já osobně neriskoval. Je to krátkozraké. Pokud se nedohodne s Andrejem Babišem, odejít by měla, protože jí chybí politické krytí. Bez toho se tato funkce dělat nedá,“ podotkl Blažek. "Stane se vazalkou Miloše Zemana v dobrém i ve zlém,“ dodal. Prezident Miloš Zeman už se v minulosti Válkové zastal, když uvedl, že je profesionálka, která pracuje poctivě.

Benešová k pondělní schůzce Válkové u prezidenta uvedla: "Ani nevím, že tam šla, zda byla pozvaná nebo ne. Obvyklé je, že ministři komunikují s prezidentem. Nic neobvyklého na tom není.“

Benešová: Ministři se střídají jako apoštolové na orloji

Benešové nejvíc vadí to, že se osobnosti v čele rezortu rychle střídají, což efektivitě provozu evidentně nesvědčí. "Ministři přicházejí a odcházejí. Jen je jich příliš. Než se tam stihnou ohřát… Nic se neudělá, práce se zastaví, pak zase přijde někdo jiný a práce začnou z jiného konce. Rezort je neustále oslabován,“ popsala Benešová s tím, že ministerstvo potřebuje stabilitu jako sůl. "Každý je tam chvíli. Blažek rok, já necelých sedm měsíců, paní Válková také rok a už se hovoří o jejím konci. To stabilitu nepřináší. Střídají se tam jak apoštolové na orloji,“ dodala.

Válková je "znechucená". Pochlubit se prý může řadou reforem

Odvoláním už hrozil Válkové premiér Bohuslav Sobotka v červnu 2014 v souvislosti se sporem o tendr na elektronické náramky pro domácí vězně, kdy Válková odvolala náměstka pro vězeňství a trestní politiku Pavla Šterna za ČSSD. Jenže tehdy se za ni ještě postavilo hnutí ANO. Válková o sobě dala vědět také nešťastným výrokem, že za druhé světové války se toho Čechům v protektorátu „zas tolik nedělo“. Válková po třech měsících po nástupu do úřadu odvolala generálního ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala, v červnu odešla z úřadu Hana Marvanová. "Myslím, že jsem za ten rok udělala maximum, co jsem mohla udělat. Zahájila jsem reformy, někdy byly velmi obtížné. Mám za sebou dost věcí, kterými se rezort spravedlnosti může pochlubit,“ uvedla ministryně pro iDnes.cz, která zároveň tvrdí, že personální změny byly potřeba. Současně ale konstatovala, že už je "relativně znechucená“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…