„Aby člověk mohl fungovat, potřebuje tři principy – jistotu, bezpečí a pocit snadné orientace. Když mu něco chybí, není v programu harmonie, a trvá-li to déle, nastupuje frustrace,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický.
Nespokojenost nezpůsobili ti, co berou, ale co dávali
Prezident Václav Klaus ve svém projevu na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října uvedl, že podle dat za Evropu je u nás nejnižší i procento lidí žijících pod hranicí chudoby. „Přesto se - ač jsme jako celek nikdy nebyli tak bohatí - některým z nás dobře nežije. Současná hospodářská stagnace, provázená v principu správnou a chvályhodnou snahou vlády stabilizovat veřejné finance a brzdit nárůst státního dluhu, vede k tomu, že se životní úroveň některých našich spoluobčanů snižuje. Nezpůsobili to však ti, kteří jim nyní něco berou, ale ti, kteří jim předtím nezodpovědně dávali. Čím vyšší a chatrnější byl základ, z něhož nyní musí jednotlivci či celé sociální skupiny slevovat, tím vyšší je jejich pocit frustrace,“ řekl Václav Klaus s výtkou na politiku levice, která stát zadlužovala, aby mohla rozdávat. „Ekonomický a sociální systém, postavený nikoli na reálném výkonu ekonomiky, ale na zadlužování a rozdávání bohatství pořízeného na dluh, dříve či později musel narazit - v celém západním světě, i u nás,“ kritizuje Klaus velkorysý sociální systém, který uvrhl celý svět do ekonomické krize, z které se dodnes nemůže vzpamatovat.
- Projev prezidenta republiky ZDE
V Česku lidé neumírají hlady
Psychiatr Jan Cimický upozorňuje, že v Česku se zase tak špatně nežije. „Na rozdíl od jiných částí světa v České republice lidé neumírají hlady,“ uvádí. Souhlasí s prezidentem Václavem Klausem v tom, že když se lidé mají materiálně dobře, i drobné výkyvy mohou vyvolat jejich nespokojenost. Ale připomíná, že i lidé, kteří nejsou nijak movití, mohou být šťastní, často víc než ti, kteří se honí za penězi, úspěchem a kariérou.
„Důležité pro harmonii jsou všechny tři základní principy, nejen jistota, kterou může ohrozit ztráta zaměstnání a obava, jak zaplatím činži. Pro život důležitý pocit bezpečí může narušit tlak v zaměstnání, kde je cílem jen zisk, nebo neustálé zprávy o tom, kdo co kde provedl, kdo koho napadl, kde neuspěla policie nebo soudy,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz psychiatr Cimický. Pocit snadné orientace ve světě, kde neplatí žádné hranice, kde se stále mění pravidla, také mizí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová