Kalousek vypálil na ODS: Podvedli jste mě. Jednání s vámi neberu vážně

11.11.2011 4:30

Ve středu prý ODS potopila koalicí dojednanou variantu přerozdělování výnosů z hazardu a ponechala část rozhodovacích pravomocí na loterijních firmách namísto na státu a obcích. Ve čtvrtek pak předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura vysvětlil hlasovací „nedopatření" nejasnostmi mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem a zpravodajem rozpočtového výboru sněmovny, který pak doporučil ke schválení špatnou variantu přerozdělení. Je to chucpe, reagoval, Kalousek. ODS okradla obce o tři miliardy korun.

Kalousek vypálil na ODS: Podvedli jste mě. Jednání s vámi neberu vážně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek
reklama

ODS ve středu během hlasování o hazardu nerespektovala koaliční dohodu. Podle ní se měl loterijní odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi rozdělit mezi stát a obce.

Bude na loterijních firmách, komu dají

Nakonec ale prošla možnost, kterou prosazoval rozpočtový výbor. Odvody z loterií se rozdělí mezi sport (tedy ministerstvo školství), obce a na veřejně prospěšné účely. To znamená, že o poslední třetině budou rozhodovat loterijní firmy pod dohledem ministerstva financí. ODS variantu prohlasovala spolu s poslanci opozice. TOP 09 reagovala jednoznačně: „Porušili jste koaliční dohodu," vzkázala strana "odéesce".

Sledujeme téma: Hazard

„Devadesát devět procent daňové reformy bylo včera odhlasováno v souladu s koaliční smlouvou. Hovořit o nějakém systematickém porušování koaličních dohod je tedy poněkud přehnané. Je faktem, že včerejší hlasování o rozdělení odvodů z hazardu nebylo šťastné, provázely ho nejasnosti mezi ministrem a zpravodajem, což mohlo některé členy klubu mást," snažil se den po nešťastném hlasování vysvětlit postup ODS předseda jejího poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

Související:

Je to chucpe, jste klientelisti

Tím ale patrně velmi rozzlobil ministra Kalouska. „Důrazně se ohrazuji proti tomu, že skandální hlasování poslanců ODS o hazardu mohlo být způsobeno nejasnostmi mezi ministrem a zpravodajem. Na koaliční schůzce bylo jasně dohodnuto, která varianta rozdělení odvodů z hazardu bude preferována," prohlásil pro ParlamentníListy.cz ministr.

„Zpravodaj ODS ale tuto dohodu porušil a doporučil sněmovně něco jiného. Ministr financí v souladu s koaliční dohodou i v souladu se zdravým rozumem měl opačné stanovisko než zpravodaj. Nicméně loterijní zájmy napříč sněmovnou převážily nad stanoviskem ministra financí," řekl Kalousek dále.

Více:

„Interpretovat tento průběh jako nejasnosti mezi ministrem financí a zpravodajem je chucpe!" prohlásil Kalousek rezolutně a dodal: „Pan Stanjura dobře ví, že ODS tak za prvé porušila koaliční smlouvu, za druhé okradla obce o tři miliardy korun ve prospěch loterijních společností. Svádět tento skandální skutek na takzvané nejasnosti mezi zpravodajem a ministrem je potvrzení toho, že ODS odmítá sebereflexi svého vlastního klientelismu," uzavřel Miroslav Kalousek.

Tak se nezlobte a pojďte jednat

Ještě před tímto Kalouskovým prohlášení Zbyněk Stanjura podotkl, že ODS chápe, že TOP 09 jako koaličního partnera tato situace znepokojila. „Ale otevírat v této souvislosti téma rozchodu koalice nepovažujeme za zodpovědné. Zahodili bychom tak všechny reformy, které se nám podařilo navzdory obstrukcím prosadit a které naše země potřebuje," míní Stanjura.

Podle něj je ODS připravena ke koaličnímu jednání, kde se vyjasní pozice. „Jsou také ve hře určité nástroje, kterými je možné odhlasovanou legislativu vrátit zpět k vládní předloze, ale ty teď nechceme specifikovat. Klíčové je, abychom se v příštím týdnu s kolegy z TOP 09 a VV potkali a věc probrali," vyzval Stanjura.

Jednat půjdeme, ale věřit vám? Ani náhodou

Stanjurova výzva k jednání však ministra a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska a TOP 09 příliš nenadchla. „Já myslím, že znepokojení ani rozčarování není na místě. Tady je na místě slovo znechucení," reagoval Kalousek na dotaz ParlamentníchListů.cz

„My se snažíme, abychom naplnili program, ke kterému jsme se zavázali. Děláme to s koaličními partnery, kteří nedrží slovo. No, jiné nemáme. Tak co s tím můžeme dělat jiného, než být znechucení," dodal Kalousek.

Výzvu k jednání TOP 09 podle jeho slov přijme. „Ale moc vážně to brát nebudeme, protože ať se tam dohodne cokoliv, tak se stejně druhý den můžeme dozvědět, že poslanecké kluby budou hlasovat jinak," tvrdí ministr financí.

On Stanjura není zlý, ale nezvládá to

Smířlivěji pak dodává, že si nemyslí, že předseda Poslaneckého klubu ODS Stanjura má zlou vůli. „Jen prostě není schopen zajistit, aby jeho klub hlasoval tak, jak jsme se na koaličních jednáních dohodli. On za to nemůže. Prostě každý z nás máme jenom nějaké schopnosti," uzavřel Miroslav Kalousek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ondřej Vaněk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…