Co chvíli si některý z politiků, zvláště z pravicového spektra, „kopne“ do vlády Jiřího Rusnoka, i když je v demisi. Podle mnohých totiž tato vláda není legitimní a dokonce v ní ani nejsou žádní odborníci, takže pojem „vláda odborníků“ je výsměchem.
Jenže i mnozí politologové pouštějí ven na konto kabinetu negativně zabarvená slova.
„Zemi řídí v jakémsi nouzovém režimu vláda, která negativně proslula nejen tím, že ji prezident jmenoval v rozporu s ústavními zvyklostmi, a která následně neprošla hlasováním o důvěře, ale též tím, že řada ministrů kandidovala za stranu, která ve volbách naprosto propadla,“ zmínil třeba v nejnovějším komentáři deníku Právo politolog Jiří Pehe. Podle něj Česko ani tak mezinárodně nepoškodilo, když padla politická vláda, zejména když působení té prezidentské bylo nakonec omezeno předčasnými volbami.
„Poškodí nás ale, pokud se rychle nepodaří sestavit vládu novou. Bohorovné řeči některých českých politiků, včetně prezidenta, že kupříkladu rozpočtové provizorium není žádná tragédie, toto riziko nezmenší,“ uvedl také Pehe.
Jakoby si ale sami členové kabinetu byli vědomi faktu, že nebudou až tak brzy vystřídáni novými lidmi. Premiér Jiří Rusnok totiž dnes na brífinku po zasedání vlády odpovídal i na dotazy, co vláda ještě má před sebou a jaké legislativní změny chystá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová