Připravte se na předčasné volby. Paroubek promluvil o tom, co se chystá

15.01.2012 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Předseda Národních socialistů-levice 21. století a exšéf ČSSD Jiří Paroubek uhodil na svoji bývalou partaj. Má prý přiznat barvu v souvislosti s údajnou plánovanou spoluprací s TOP 09. Současná strana jeho samotného se rozrůstá. Kromě exčlena VV Jaroslava Škárky plánuje přijmout i další politiky napříč politickým spektrem. Nebrání se ani dalším "rebelům" Véček, Kristýně Kočí nebo Stanislavu Humlovi.

Připravte se na předčasné volby. Paroubek promluvil o tom, co se chystá
Foto: hns
Popisek: Předseda NS-LEV21 Jiří Paroubek
reklama

Jak obvykle trávíte půlnoc ze soboty na neděli?

Nejčastěji v rodinném kruhu, máme malou dceru, nemáme tolik hlídání, abychom mohli být často někde venku. Spíš býváme mimo Prahu, ve Vraném nad Vltavou, nebo v Teplicích. O půlnoci si většinou čtu, nebo se dívám na televizi, případně si doma povídáme.

Zmínil jste četbu, jaká kniha Vám aktuálně leží na nočním stolku?

Mám rád evergreeny, i aktuální knihu čtu už poněkolikáté. Jsou to Churchillovy dějiny Velké Británie.  Přesně se to jmenuje Dějiny anglických zemí.

Říkáte, že se o víkendu také rád díváte na televizi. Jaký film Vás naposledy zaujal?

Nedávno se mi líbil jakýsi americký dokument, ale nemohu si vybavit jeho název. A také mě zaujal film Toreador, ten se mi líbil velmi.

Pojďme k politice. V pátek jste vyzval ČSSD, aby "přiznala barvu" v souvislosti se spekulacemi o možném budoucím spojení s TOP 09. Jak jste se o jejích plánech dozvěděl?

V pražských kuloárech už se o tom nějaký čas hovoří, že by výměnou za předčasné volby ČSSD podpořila Karla Schwarzenberga na post prezidenta, a tak by mohlo dojít ke spolupráci mezi ČSSD a TOP 09. Není nic jednoduššího, než to ze strany ČSSD vyvrátit.

Pokud by ke spolupráci došlo, mohli by to voliči ČSSD brát jako zradu?

Nepoužíval bych slovo zrada. Voliči si musí uvědomit, že by to znamenalo, že by se zachovala významná část takzvaných reforem TOP 09, církevní restituce, "škrtací" reformy a další.

Co by ze spolupráce vůbec ČSSD měla?

Já to racionálně nedokážu pochopit, proto bych se to chtěl dozvědět. Programově mi to přijde jako nesmyslné spojení.

Jak hodnotíte současnou pozici ČSSD?

Je to stabilní, stagnující strana. Nemá velkou invenci, spoléhá na to, že se vládní koalice udolá sama.

Jak se Vám líbí nápad, že by stávajícho předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku mohl nahradit Lubomír Zaorálek?

Je to vnitřní záležitost strany, to mi nepřísluší hodnotit.

Ve čtvrtek jste oznámil spolupráci s exposlancem Věcí veřejných Jaroslavem Škárkou. Jak k dohodě došlo?

S panem Škárkou jsme dlouhodobě v kontaktu. V poslední době došel k podobným závěrům jako Národní socialisté, že vládní koalice směřuje politiku špatným směrem, ztotožňuje se s našimi zásadami, takže spolupráci nic nebrání. Samozřejmě až poté, co se uzavře ta nepříjemná věc ve Věcech veřejných, v rámci nichž pan Škárka přistoupil k obvinění pana Bárty z korupce. To bude podle mých informací v krátké době, pak už nic nebude stát v cestě tomu, aby se pan Škárka stal členem Národních socialistů.

Uvažujete o tom, že po Škárkovi oslovíte i další bývalé členy VV, třeba Kristýnu Kočí nebo Stanislava Humla?

To bych zatím nechal v té rovině, jaké to je. Myslím, že Národní socialisté budou mít přirozenou atraktivitu, projekt je připraven tak, aby uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Zpět k případným budoucím členům, mohla by k nim patřit třeba Kristýna Kočí, nebo Stanislav Huml? Kde budete nové tváře lovit?

Komu budou blízké ideje naší strany, ten má dveře otevřené, ať už bude z jakékoliv strany.

  • Další exkluzivní půlnoční rozhovory si přečtěte ZDE

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

22:39 Na tři týdny musíme omezit mobilitu lidí mezi okresy, uvedl Babiš. Kabinet prodlouží karanténu a chce zavřít školy a školky

Vláda ohlásila zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie, které bude možné schválit až p…