Tady je odpověď, zda ČSSD vymění vládu s lidovci za církevní restituce

06.11.2013 16:52 | Zprávy

ANKETA Kromě vnitrostranického boje bude muset ČSSD řešit další naléhavý problém. Ve volebním programu totiž slíbila, že bude revidovat v současnosti platný zákon o narovnání vztahu mezi církvemi a státem. KDU-ČSL, která může buď podpořit jednobarevnou vládu ČSSD, či být koaličním partnerem, totiž považuje téma církevních restitucí za uzavřené. ParlamentníListy.cz zjišťovaly, zda ČSSD lidovcům ustoupí.

Tady je odpověď, zda ČSSD vymění vládu s lidovci za církevní restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem

„Budeme usilovat o výrazné snížení finančních plateb státu v rámci církevních restitucí tak, aby náhrada byla přiměřená a skutečně spravedlivá. Nepřipustíme vydávání majetku, který církve v únoru 1948 již nevlastnily. Zvážíme možnost daňových asignací, jež by v budoucnu mohly být využity i pro financování církví,“ slibovala ČSSD ve svém volebním programu v letošních sněmovních volbách.

KDU-ČSL: Je to pro nás uzavřená kapitola

ČSSD patrně počítala, že po volbách vytvoří jednobarevnou vládu s podporou KSČM. Ale kvůli svému volebnímu propadáku, kdy získala jen 20,45 procenta, ačkoli očekávala přes třicet procent, a ztratila šest mandátů, nemá s KSČM nadpoloviční většinu a o jako jediné možné alternativě se hovoří o vládě na základě půdorysu ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Lidovci ale uvedli, že restituce pro ně jsou uzavřenou kapitolou. „A přes to nejede vlak,“ řekl například poslanec Daniel Herman. „Církevní restituce jsou už v běhu, vidím tady jednoznačně tlustou čáru. Můžeme o nich sice s případnými partnery debatovat, ale nevidím prostor pro změnu našeho stanoviska,“ uvedl podobně rezolutně předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

ParlamentníListy.cz se dotazovaly sociálních demokratů, zda by měla ČSSD v tomto bodě ustoupit lidovcům (vzdát se změny zákona o narovnání mezi církvemi a státem), aby lidovci umožnili vznik vlády ČSSD. Z odpovědí vyplývá, že sociální demokraté jsou kromě boje mezi předsedou Bohuslavem Sobotkou a prvním místopředsedou Michalem Haškem rozděleni i v této otázce. I když někteří odpověděli velmi vyhýbavě a neurčitě, že je třeba jednat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová práce pro Foltýna? Konečná překvapila

19:00 Nová práce pro Foltýna? Konečná překvapila

Jak politici hodnotí rok ve funkci vládního koordinátora strategické komunikace Otakara Foltýna? „Ne…