Žumpa ČT, lidé nejsou voli. Židé a Poláci v ohrožení. Vinu má i Schwarzenberg, říká k Ukrajině exdiplomat Polreich

21.02.2014 7:17

JINÝMA OČIMA Veřejnoprávní ČT podle někdejšího československého velvyslance u OBSE, bývalého zpravodajce, pedagoga a bezpečnostního analytika Miroslava Polreicha při referování o dění na Ukrajině předvádí „skutečné svinstvo“, které není možné tolerovat. Zcela se prý pomíjí, že byl prezident Janukovyč zvolen v demokratických volbách a situaci lze řešit pouze na půdě OSN. Polreich rovněž kroutí nesouhlasně hlavou nad výroky ministra Zaorálka. Realizace jeho návrhů by totiž prý porušila mezinárodní právo.

Žumpa ČT, lidé nejsou voli. Židé a Poláci v ohrožení. Vinu má i Schwarzenberg, říká k Ukrajině exdiplomat Polreich
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině
reklama

Anketa

Na Ukrajině teče krev. Na čí straně stojíte?

hlasovalo: 13201 lidí

Při sledování vývoje a eskalace situace na Ukrajině v posledních dnech stojí podle doktora Polreicha za povšimnutí i něco, co se stalo v Praze. „Naprosto mě šokovalo, jak vypadala demonstrace na podporu těch demonstrantů, která se před asi deseti dny konala v Praze,“ zmiňuje bývalý diplomat.

V Praze vlály fašistické vlajky těch, co vraždili Židy

„Podle televizních záběrů tam vlály rudočerné prapory banderovců. To je dost velká vada. Uvědomme si, že tady vlastně bez povšimnutí téměř sedmdesát let po skončení druhé světové války vlály fašistické prapory hnutí, které vraždilo Židy a Poláky. A všechna média se tomu vyhnula, nikdo o tom nenapsal ani čárku. Nikde nic, ani slovo,“ upozorňuje.

ZDE ParlamentníListy.cz komplexně a vyváženě informují o situaci na Ukrajině

Podle Miroslava Polreicha je potřeba si říct, jak to všechno začalo. „Původně klidné demonstrace přerostly v to dnešní zabíjení a krveprolití. V zárodku těch protestů začali do Kyjeva jezdit západní politici, představitelé USA, EU, přijel tam i Schwarzenberg a všichni je v tom podporovali, nabudili je, a jak to dopadlo, teď vidíme,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Německo podporuje demonstranty, přitom ale Ukrajinu poškodilo

Nepochopení pak doktor Polreich vyjadřuje nad vystupováním českého ministra zahraničí. „Celkem dobře Lubomíra Zaorálka znám, měl jsem ho za otevřenou hlavu, úplně jinou než Schwarzenberg. Teď mě ale dost zklamal. Myslím si nicméně, že to není v Zaorálkovi, ale asi za tím stojí ten, kdo mu radí. Tedy jeho první náměstek Petr Drulák, kterého také dobře znám,“ uvádí Miroslav Polreich.

Na reakcích světových politiků je podle něho důležité si všimnout, jak jedná Německo. „Z jejich strany jde o pokrytectví. Němci tam jdou morálně pomáhat demonstrantům, ale Němci se ne tak dávno dohodli s Ruskem na ropovodu přes Balt, aby se Ukrajině vyhnuli a tím ji tak poškodili. To je pokrytectví, které bylo mířeno proti ukrajinským zájmům,“ zamýšlí se.

„Jaké sankce, pane Zaorálku? Na to nemáme právo“

„Dokonce to bylo udělané tak, že to podepsalo jen Rusko s Německem, takže kohoutky mají v rukou tyto dvě země. Mohla to ale udělat celá EU, kdyby na ni Němci spoléhali, ale jak je vidět, Německo s EU už moc nepočítá. Chtějí jet samostatnou politiku,“ míní bývalý diplomat a zpravodajec.

Nesmyslné prý také je, o jakých sankcích vůči Ukrajině to všichni včetně ministra Zaorálka mluví. „My jako Česká republika nemůžeme zavést žádné sankce proti nějakému státu. Tedy děje se to, ale je to protiprávní. Můžeme jít do Rady bezpečnosti OSN, tam Ukrajinu zažalovat a Rada bezpečnosti se může rozhodnout o uvalení sankcí. Tak to upravuje Charta OSN. Lubomír Zaorálek přece musí vědět, že na sankce nemáme nárok,“ zdůrazňuje zásady, které stanovuje mezinárodní právo.

„Ministr Zaorálek vykřikuje, že musíme přitvrdit sankce proti vládě a tvrdí, že když to bude na Ukrajině pokračovat jako nyní, současná ukrajinská vláda nebude pro ČR partner. Ale kdo je pro nás partner? Ta fašistická strana? Ti chuligáni? Nebo kdo?“ ptá se doktor Polreich v komentáři pro redakci ParlamentníchListů.cz.

Musí se jednat v OSN, jiná cesta není

Jaká cesta je z toho ven? „Bohužel je to tak, jak říkal Gerhard Schröder a Kalousek ho napadal, že to není žádný Němec, protože ho platí Rusové. Schröder řekl, že EU se de facto z jednání vyšachovala tím, že se postavila na jednu stranu. Nemá proto možnost vyjednávání a hledání kompromisu, protože podporuje jednu stranu toho konfliktu. Jedinou cestou, která zůstává, je OSN. Žádné NATO, žádná EU, jedině je možné tu otázku otevřít v OSN,“ je přesvědčen.

„Ty snahy o osamostatnění Lvova by byly velký průšvih. Nikoli ale pro Rusko. Zase jsme zpátky u těch banderovských vlajek. Banderovci měli s nacisty jednotky SS a chtěli zlikvidovat všechny Židy, Poláky. Kdyby vznikl samostatný státeček, bude to Rusům úplně u zadku. Problém by měli Poláci a místní Židé,“ varuje důrazně.

Proč Západ podporuje fašisty?

Určitým východiskem by prý bylo, kdyby se domluvili Němci a Rusové. „Tihle dva se musí dohodnout, na rozbití Ukrajiny nikdo z nich nevydělá. Základem klidu v Evropě jsou bohužel německo-ruské vztahy, což se ukázalo i na zmiňovaném ropovodu,“ sděluje dále bývalý diplomat Polreich.

Řešení podle jeho slov musí přijít jednak na půdě OSN a jednak určitými stabilizačními prvky v německo-ruských vztazích.

Proč jsou evropští političtí lídři ochotni podporovat zmiňované fašistické a další podobné skupiny na Ukrajině? „To je stanovisko k nepochopení. Stejně jako nechápu přístup našeho Ministerstva zahraničních věcí, respektive přímo Lubomíra Zaorálka. Ten vypadal, že má širší rozhled a najednou se chová takhle jednostranně,“ vyčítá hlavě resortu zahraničních věcí.

„Další otázkou je to, jak o tom referují média, hlavně pak veřejnoprávní televize. To je skutečné svinstvo. Stačí se podívat, kdo to chodí komentovat do České televize, to je žumpa, jak jsem už nedávno napsal. Chodí to tam komentovat nějaké postpubertální holčičky, a ty mají poučovat? Ta jednostrannost je neskutečná. Zájmem je poškodit tím Rusko, ale v důsledku ho tím jen posílí,“ pouští se do silné kritiky veřejnoprávní ČT.

Česká televize prý šíří nesmysly

Soukromá média Miroslava Polreicha dle jeho slov nezajímají, protože si mohou dělat, co chtějí. „Ale co předvádí Česká televize, je tragédie. Vždyť často vykládají naprosté nesmysly, stejně ten jejich reportér v Kyjevě. Lidé ale nejsou takoví ‚voli‘, jak si asi ČT myslí. Oni z nás skutečně dělají absolutní voly. Neustále tam mluví ti samí dokola, nikdy nepozvali nikoho, kdo by mohl mluvit jinak. A takoví lidé tu jsou, jenom já jich znám desítky,“ říká ParlamentnímListům.cz.

„Mělo by se přestat s tím válečným štvaním. Viděli jsme to na příkladech Libye, Sýrie i jinde. Média mluvila, jak vypukne válka, že ještě den a přijde boj. Když nic nepřišlo, už se mlčelo. Proč třeba v České televizi neustále během jednoho pořadu byl záběr na hořící pneumatiky z Kyjeva? Proč nám třeba neřeknou, jak se dostal Viktor Janukovyč k moci? Nebyl takhle náhodou demokraticky zvolen ve svobodných volbách?“ připomíná fakt, který ve zpravodajstvích není téměř zmiňován.

„Proč nám v ČT raději místo těch hořících pneumatik neukážou, kolik ve volbách dostal Janukovyč a kolik opozice. Obecně se uznává, že výsledky voleb se mají respektovat a v tom je problém! Proto nám ty výsledky ukrajinských voleb nechtějí ukázat, nezapadalo by to do jejich scénáře: demokratická opozice vs. zločinný Janukovyčův režim,“ dodává v komentáři pro ParlamentníListy.cz Miroslav Polreich.

Kdo je JUDr. Miroslav Polreich (* 1931)

Absolvent Fakulty mezinárodních vztahů Univerzity Karlovy pracoval v letech 1955 – 1969 v zahraničí ve zpravodajských službách. Aktivně se účastnil vyjednávání během šestidenní války a války ve Vietnamu. Má výrazné zásluhy na uspořádání americko-sovětského summitu v Glassboro v červnu roku 1967. V roce 1968 působil v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku.

Po roce 1989 šéfoval bezpečnostnímu odboru Ministerstva zahraničních věcí, v roce 1992 byl československým velvyslancem při OBSE ve Vídni. Byl členem patnáctičlenné mise v Kosovu v roce 1992. Určitou dobu byl jedním z pěti poradců Miloše Zemana. Nyní se věnuje přednáškové a publikační činnosti. Je autorem knihy Utajená zákulisí".

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ani migrant! Ani milimetr! Konec! Babiš přes PL smetl Brusel

17:38 Ani migrant! Ani milimetr! Konec! Babiš přes PL smetl Brusel

„Absolutní nesmysly, žádné nelegální migranty nikdy nepřijmeme. Tečka,“ komentuje český premiér Andr…