Alkoholik, který říká kraviny. Jan Kraus a další osobnosti o Zemanovi

08.03.2013 11:12

Po pátečním inauguračním ceremoniálu se Miloš Zeman (SPOZ) stal novým prezidentem republiky. Zpravodajský server Lidovky.cz se obrátil na známé osobnosti z různých oblastí společenského života s otázkou, co čekat od nové hlavy státu a jaké jsou její ctnosti a nectnosti.

Alkoholik, který říká kraviny. Jan Kraus a další osobnosti o Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Anketa

Kterého prezidenta ctíte nejvíce?

11%
5%
19%
8%
20%
37%
hlasovalo: 23627 lidí

Socioložka Jiřina Šiklová označila jako největší ctnost Miloše Zemana jeho vzdělání a to, že není žádný zaujatý straník. Naopak za nevhodný považuje jeho narcismus, který označuje za pokračování Václava Klause. "V tom je totožný s Václavem Klausem. Nesežene a nemá vedle sebe lidi, kteří by mohli být opravdu jeho spolupracovníky. Buď má pochlebovače, nebo lidi, kteří jsou šíbři a dělají za něj černou politiku. A myslím, že ve funkci nevydrží dlouho, protože jeho zdravotní stav tomu asi nebude odpovídat," dodala Šiklová.

Občas pravda, občas kravina

Moderátor Jan Kraus se s odpovědí vypořádal po svém. Největší ctností Miloše Zemana je podle něj to, že "občas řekne pravdu". Na druhou stranu ale podle Krause "občas řekne kravinu".

"Ctnost vidím v jeho konzistenci, tzn. že i nadále bude pokračovat jeho nesmyslný souboj s novináři a i nadále budou jeho výroky na hraně," uvedl mediální expert Daniel Köppl. Naopak na škodu je prý to, že u Zemana čas od času převáží ego nad jeho inteligencí.

Jazykovědec Karel Oliva oceňuje Zemanův civilizovanější postoj v zahraniční politice. Na druhou stranu očekává zhrubnutí politické scény. "Výrazivem, stylem chování a nedostatkem vnitřní etiky nového prezidenta. A přeci jenom teď máme prezidenta, který je soudem puncovaný lhář," dodal pro Lidovky.cz Oliva.

Manipulativní alkoholik

Zemanova soupeřka z prezidentského klání, herečka a spisovatelka Táňa Fischerová si myslí, že nikdy nebyl zaměřen na vlastní majetek a sebeobohacování. Ovšem u lidí jemu blízkých mu to nevadilo, a to je prý nebezpečné do budoucna.

Novinář Jakub Urban se při hodnocení strefil i do Václava Klause. Ctností Zemana je totiž podle něj to, že snad nebude psát Zápisky z cest, jako to dělal jeho předchůdce. Jeho zápornou vlastnost vyjádřil Urban třemi slovy: "Snadno manipulativní alkoholik".

Podle dokumentaristy Víta Klusáka se Zemanovi nedá upřít smysl pro humor. Nevhodné prý ale je, že je paranoidní, možná jen nesnesitelně ješitný, a rozdílný názor považuje za útok, což ho připravuje o možnost dialogu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…