Češi, nenadávejte. Průzkum odhalil, že jste spokojení. Ale jen průměrně...

13.10.2012 5:00

Nesprávně vypovídající data nebo v zásadě ještě stále spokojená společnost? Názorový rozpor dvou předních českých sociologů, zabývajících se průzkumy veřejného mínění nad výstupy indexu sociálního klimatu v EU asi jen tak někdo nerozsoudí. Ať už je to jakkoliv, čísla ukazují, že Češi nejsou v rámci EU ani zdaleka největšími skeptiky, za které se často sami považují.

Češi, nenadávejte. Průzkum odhalil, že jste spokojení. Ale jen průměrně...
Foto: vpolomouc.army.cz
Popisek: Vlajka EU
reklama

Ač by se dalo čekat, že obyvatelé České republiky skončí ve stejné kategorii s bouřícími se zeměmi jižního křídla EU, výsledky Eurobarometru nás umisťují přesně do středu. Pro hodnocení jednotlivých oblastí života se totiž používá čtyřstupňová škála od -10 do +10 bodů a jak ČR, tak i průměr celé EU, se pohybují těsně pod nulou. Horší je situace na jihu Evropy, kromě hrozivých výsledků Řecka nejsou spokojeni ani Rumuni, Italové, Maďaři a Portugalci.

Nejsme národem skeptiků

Podle Jana Hartla ze společnosti STEM se nelze takovým číslům divit. Naopak, ukazují nepravdivost různých tvrzení o naprostém znechucení společnosti současnou českou realitou. "Nenechme se mýlit politickými elitami, zvláště pak z jedné části politického spektra. Naše obyvatelstvo je proevropské, pozitivní a skepse vůči EU není u nás nijak velká. Faktem ale je, že proti letům minulým došlo ke zhoršení," uvedl pro ParlamentníListy.cz Hartl.

Pokud by měl podle Hartla pocit, že je obklopen pouze lidmi, kteří současné poměry vnímají negativně, je to prý dáno výběrem lidí, kterými se konkrétní jedinec obklopuje. "Nicméně eurooptimismus už je za námi a pokud se nemá veřejné mínění zhoršovat, musí se čelní představitelé EU hodně snažit, skepse Evropanů totiž může klidně ještě přijít," varuje odborník.

Jenže Eurobarometr budí mezi sociology i nedůvěru. Do této skupiny patří Oldřich Zajíc ze společnosti SANEP. Fakt, že se ČR pohybuje v otázce spokojenosti obyvatel na úrovni Malty, Francie či Velké Británie, komentuje jako výsledek metody, která o názorech obyvatel zas tak moc nevypovídá.

"Vždy záleží na metodice. Eurobarometr používá spíš ekonomické metodiky a není tak vypovídající jako přímá konfrontace. Například existoval rozpor mezi námi a Francouzi, kde podle hodnocení existuje v obou zemích stejná úroveň, s tím rozdílem, že z francouzskéhgo důchodu by mohl česká penzista žít celý rok," říká Zajíc s tím, že u různých sociálních skupin bude situace naprosto odlišná.

Kdekdo by si to s Řeky vyměnil

Česko by podle Zajíce nemělo usnout na vavřínech. Situace v zemi totiž stále sice není zoufalá, nicméně z pohledu sociologa už je dramatická. "V některých skupinách u nás ale žijí lidé, kteří by si to s průměrným, dnes silně nespokojeným Řekem či Španělem s chutí vyměnili. V tom jsou jakékoliv, ať už statistické, ekonomické či jiné průměry značně zavádějící," komentuje evropská čísla sociolog.

Eurobarometr vznikl v rámci starých členských států EU už v roce 1973 a od té doby se průzkumy v rámci tzv. standardního eurobarometru konají dvakrát do roka, vždy na podzim a na jaře. Kromě toho existuje také řada průzkumů speciálních, zaměřených na specifické otázky. Narozdíl od standardního modelu jsou zde výsledky k dispozici takřka okamžitě.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Ivánek
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…