Dobrý den, radare v Čechách, může říct nový prezident USA. Myšlenka prý žije

16.08.2012 7:21

Česko a bezpečnost Evropy a USA se stalo tématem kandidáta na prezidenta USA Mitta Romneyho. Ten podle amerických médií nedávno kriticky reagoval na svého soupeře ve volbách, současného prezidenta Baracka Obamu, kvůli nevybudování protiraketového radaru v Čechách. Republikán by se navíc po úspěšných volbách mohl k tématu raket vrátit.

Dobrý den, radare v Čechách, může říct nový prezident USA. Myšlenka prý žije
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radar

Podle amerického listu The Washington Post, napsal středeční deník Insider, by se Romney mohl pokusit o oživení myšlenky vybudování prvků protiraketové obrany v Čechách. Tedy pokud by kandidát zvítězil.

„Mohl by nastat obrat ve věci protiraketového systému zaštítěného NATO, který Obama v Evropě prosazuje, a mohly by se vrátit ambicióznější plány, které propagovala administrativa George W. Bushe," napsal minulý týden americký deník The Washington Post.

V Čechách žádná změna

V Čechách se má situace tak, že by o věcech rozhodovali zhruba stejní lidé, jako byli při prvním jednání u moci. Přestože je na ministerstvu stále dohoda o umístění, tu tehdy podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, český šéfdiplomat míní, že návrat radaru vidí spíše jako nepravděpodobný.

"Ve Washingtonu zřejmě též vládne okurková sezóna. Jedna věc je kritizovat, druhá pak vrátit se tam, kde už to jednou bylo. A to i s ohledem na úsporná opatření v USA," cituje server Aktuálně.cz ministra zahraničí.

Podle amerických médií Romney nedávno prohlásil, že Obama při péči o americké spojence selhal. „Začalo to nečekaným opuštěním přátel v Polsku a v České republice. Statečně se s námi dohodli, že poskytnou místo pro naše protiraketové systémy, ale v poslední hodině se dozvěděli, že dohoda už neplatí,“ argumentoval republikán.

Dobrý den, radare...

Nicméně se nezmínil o tom, že někdejší vláda Mirka Topolánka neměla ani zabezpečený minimální počet hlasů, aby smlouvu o radaru mohla v parlamentu prosadit. Ratifikace přitom byla podmínkou, aby smlouvy vešly v platnost. Do karet jim tehdy nehrálo ani znechucení veřejnosti na tohle téma. Průzkumy tehdy dokazovaly, že si přítomnost radaru nepřeje až 70 procent lidí.

Přesto se někteří, jako tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová, těšili na vybudování štítu natolik, že dokonce složili svérázné písničky oslavující toto téma. Ta si na přivítání někdejšího amerického prezidenta George Bushe společně se zpěvákem Janem Vyčítalem připravila písničku na oslavu amerického radaru. „Dobrý den, radare, prostě welcome, tak jsme se konečně dočkali,“ zpívá se v písni, kterou chtěla ministryně odlehčit vypjatou politickou kampaň.

Náhrada českého radaru zatím začala fungovat v Turecku. I Poláci se svých raket dočkají. Od roku 2018 totiž mají protiraketové střely pod záštitou NATO chránit Evropu a USA.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…