Exministr Mertlík: Za hloubku krize si můžeme sami. Přehnali jsme škrty

27.05.2013 10:13

Ekonom a bývalý ministr financí Pavel Mertlík píše v Hospodářských novinách o recesi ekonomiky v Česku. Má za to, že jsme si ji prohloubili zejména škrty veřejných investičních výdajů. Pokles exportu je podle něj pouze další okolností zhoršující propad.

Exministr Mertlík: Za hloubku krize si můžeme sami. Přehnali jsme škrty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chléb
reklama

Hned v úvodu rekapituluje Mertlík, že česká ekonomika klesá od čtvrtého čtvrtletí roku 2011. A podle předběžného údaje za letošní první čtvrtletí prý pokles české ekonomiky zrychlil. Podle něj se tak děje „zjevně pod vlivem poklesu ekonomiky Německa a dalších evropských zemí v posledním čtvrtletí loňského roku.“ Podle Mertlíka jsou nepříjemné dopady vidět zejména na zamrzlém trhu práce a zvýšené nezaměstnanosti.

Renomovaný ekonom doporučuje si všimnout okolních zemí a zjistit, jak se ony potýkají se stejnými vnějšími okolnostmi, se stejnými vnějšími vlivy souvisejícími s krizí eurozóny. Mertlík říká, že „pohled za humna není pro českou ekonomiku vůbec lichotivý“.

„Premiantem je sousední Polsko, které se jako jediná země v Evropě vyhnulo v roce 2009 recesi a nepřetržitě roste komparativně vysokými tempy, takže polský HDP dosáhl v roce 2012 112 procent úrovně předkrizového roku 2008,“ píše. Druhou skupinu podle Mertlíka tvoří země s podobným vývojem, a to Německo, Rakousko a Slovensko. „V roce 2009 pokles HDP o 4 - 5 procent, poté dynamický růst, který vedl v roce 2011 k překonání HDP 2008.“

V Hospodářských novinách Pavel Mertlík popisuje rozdílné případy České republiky a Maďarska, přestože jsou v oné třetí skupině spolu. „Jsou zde dva 'outliers', kteří v roce 2012 opět spadli do recese a kteří od roku 2009 do současnosti ani nedokázali znovu dosáhnout na úroveň HDP roku 2008,“ píše ekonom.

Malá důvěra v budoucnost

Maďarsko je podle Mertlíka v chronické krizi a jeho ekonomické problémy jsou podle něj blízké problémům zemí, které se po roce 2008 musely svěřit do péče Mezinárodního měnového fondu. „Srovnávat se s ním je pro ČR nejen nelichotivé, ale i nepatřičné,“ soudí Mertlík.

„Česká situace má bezprostřední zdroj ve stagnaci a poklesu spotřeby domácností a poklesu hrubé tvorby fixního kapitálu, tj. investic,“ píše Mertlík. Zhoršení v prvním čtvrtletí tohoto roku připisuje ekonom výpadku exportu. „Naše recese je ale primárně 'home made', vnější vlivy jsou zdrojem jejího aktuálního prohloubení, nikoli jí samotné. Česko si za ni může samo. A to zejména předávkováním škrtů veřejných investičních výdajů, nadměrně masivním skokovým zvýšením snížené sazby DPH v roce 2012, omezením indexace důchodů na jednu třetinu od roku 2013, ale také tím, jak malou důvěru v budoucnost dokáže občanům, potažmo domácnostem a firmám dát vláda a konec konců politická třída jako celek,“ uzavírá Pavel Mertlík.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…