O dvaadvacet let zpátky se vrátil předlistopadový premiér, když se ve druhém dílu svých pamětí, které pod názvem Ještě pár odpovědí vydalo nakladatelství Epocha, pustil do hodnocení nynějšího života u nás. Připomněl slova Václava Havla „Naše země nevzkvétá“ z jeho prvního prezidentského novoročního projevu. „V té době naše země neměla žádné dluhy. Převzali silnou, třeba ne ve všem modernizovanou ekonomiku, převzali státní banku s nemalými rezervami, převzali vynikající zahraničně obchodní pověst Československa,“ zdůrazňuje Štrougal.
Konfrontuje tehdejší situaci s tím, že nyní máme obrovské dluhy, nejsou prostředky na zdravotnictví, na sociální služby, na opravy silnic, o kultuře ani nemluvě. „ČSSR měla kromě ohromného nezadluženého majetku v roce 1989 celkem 85 miliard pohotových finančních rezerv. Teď vláda volá po politice rozpočtové odpovědnosti. Proč ji potřebujeme? Protože za posledních dvacet let narostl dluh republiky na skoro 1,5 bilionu korun. A zvyšuje se,“ netuší expremiér, kde se to zastaví, když zatím jsme schopni platit jen úroky a každý nový státní rozpočet je zase deficitní.
Kdo si nakradl miliony, vyšší DPH lehce zaplatí
Upozorňuje, že dosud neexistuje představa o likvidaci státního dluhu nebo alespoň nebyla vyslovena. Stát se tváří, že dluhy musíme zaplatit všichni. „A ten samý stát brání už léta přijetí zákona o prokázání původu majetku. Samozřejmě, když jste si nakradl na státních nebo veřejných zakázkách sto milionů, lehce zaplatíte vyšší DPH za pečivo nebo léky. Když jste si nakradl miliony, vaše budoucí penze vás nemusí zajímat. Tak, pro pár tisíc lidí, naše země opravdu vzkvétá,“ znovu se Štrougal vrací k Havlovým tehdy líbivým slovům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník