Kalousek na Primě přiznal, že ho často bolí srdce. Ale nemůže prý nic dělat

7. 4. 2013 12:24

V žebříčcích popularity neobsazuje ministr financí Miroslav Kalousek příliš vysoké místo, ba naopak. Výjimkou nejsou ani slovní útoky, před pár dny dokonce nalezl v obálce náboj. „Je to daň, kterou nesete za tuto práci,“ pokrčil s úsměvem rameny v pořadu Partie na televizi Prima. Kdyby prý byl oblíbený, nabízela by se otázka, zda svou práci dělá dobře.

Kalousek na Primě přiznal, že ho často bolí srdce. Ale nemůže prý nic dělat
Foto: tan
Popisek: Miroslav Kalousek v Partii na Primě
reklama

Přiznal, že žebříčky popularity si Kalousek často prohlíží. Ostatně jako prý každý politik, i když jen málokterý to přizná. „Ale v době, která si žádá nepopulární opatření, se jimi skutečně nelze řídit,“ poznamenal.

Zajímavá je podle něj skutečnost, že jen málokoho nechává chladným, na základě průzkumů veřejnosti ho lidé buď obdivují, nebo naopak zcela zavrhují. „Té šedé, neutrální zóny je poskrovnu,“ podotkl.

TOP 09 je strana pro přemýšlivé lidi

V příštích parlamentních volbách Kalousek věří v úspěch TOP 09. „Jasně jsme řekli, jsme strana pro přemýšlivé lidi. Nejsme strana, která by si přála nesplnitelné. Nepochybuju, že takových voličů je dost,“ prohlásil optimisticky. A pokud dostatek voličů přece jen nezískají? „Tak budu volný a na mém místě bude někdo jiný. Proč bych se toho bál?“ odvětil s úsměvem.

Mnoho dotazů z řad diváků směřovalo k tomu, čím je vlastně ministerstvo financí užitečné a jestli si Kalousek vůbec uvědomuje, jak je například těžké uživit rodinu se třemi dětmi z desetitisícového měsíčního platu. „Tuhle situaci znám, sám jsem ji zažil. Ale pokud hodně pracujete a učíte se, vyděláváte víc než deset tisíc,“ odvětil ministr klidně.

Žádné sociální průšvihy tu nehrozí

Výsledkem jeho práce a práce celého rezortu je pak prý stabilní země, v níž nehrozí žádné sociální otřesy a průšvihy, přestože je obklopená zeměmi Evropy, které se koupají v ekonomické krizi a stagnaci.

Veřejnost je podle Kalouska od minulých vlád naučená slýchávat sladké řeči o tom, jak se všichni budou mít lépe. „Ta doba už je pryč. Musíme napnout všechny své síly, abychom se nedostali do bezvýchodné situace,“ pronesl. Jeden z nejdůležitějších aspektů, jak tomu zabránit, je podle něj udržení rozpočtového deficitu pod třemi procenty.

Za potíže s exekutory si lidé mohou sami

Nemálo lidí se v současné době dostává do nepříjemných střetů s exekutory, z nichž viní právě Kalouska, potažmo celou vládu. Ministr však jakoukoliv vinu popřel, lidé se prý dostávají do finančních pastí nejčastěji tak, že si vezmou větší úvěry, než je jejich příjem. „Bolí mě za spoustu lidí srdce,“ řekl. „Ale jako člen vlády můžu říct jediné - primární odpovědnost máme každý sám za sebe. Jednodušší je samozřejmě říct, že za to může Kalousek. Já tomu rozumím. Ale pravda to není.“

Řeč se stočila i k tolik kritizovanému zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty nejen ze strany opozice, ale i velké části veřejnosti. Vláda se podle Kalouskových slov uchýlila k protirůstovému kroku, ale stále nejlepšímu možnému.

Plán opozice může přivést mnohé firmy ke krachu

„Nikdo toto nedělá rád. Nicméně, předpokladem trvalé prosperity jsou makroekonomické ukazatele a zdravé veřejné rozpočty,“ bránil Kalousek zvýšení daní a poukázal na alternativní řešení, které nabízí levice: „ČSSD otevřeně přiznává, že chce zvednout daňovou kvótu o 3 až 4 procenta. To přivede mnohem více lidí do mnohem horší situace.“

Kalousek totiž považuje za lepší možnost zdanění spotřeby ,než přímých nákladů. „Pokud vláda také zvýší minimální mzdu, stoupnou mzdové náklady firem. Firmy na to budou reagovat propuštěním pracovníků a nezaměstnanost stoupne,“ dodal.  Nebo, v horším případě, jednoduše z nedostatku financí na mzdové náklady zkrachují.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…