Kdo má šéfa hajzla, musí změnit místo. Radilo se u Jílkové

13.01.2012 7:30

Od ledna platí upravený zákoník práce. Zaměstnanec tak například může být nově vyhozen i v prvních třech týdnech nemocenské, pokud v jejím průběhu odjel na dovolenou nebo pracuje jinde. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek se změn zastává, postihují totiž prý ty "šmejdy", kteří zaměstnavatele jen využívají. Poctivým zaměstnancům, co mají jako šéfa "hajzla", radí: najděte si jinou práci.

Kdo má šéfa hajzla, musí změnit místo. Radilo se u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo našel ministr Drábek podporu, a to od viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara a zejména od předsedy Strany soukromníků ČR Rostislava Senjuka. V názorové opozici byl přirozeně Vít Samek z ČMKOS. A za veřejnost přišli do studia České televize diskutovat referentka ve sklárně Renata Langerová a dlouholetý řidič autobusu Vladimír Bašek.

Hned zpočátku pořadu se Drábek snažil uklidnit paniku, která mohla vzniknout kvůli nedostatečně vysvětleným změnám. „Ta změna ohledně rozvázání pracovního poměru se týká prvních tří týdnů nemocenské, které platí zaměstnavatel. Protože přeci, když si něco platím, musím mít možnost to i kontrolovat.

Odbory, hájíte šmejdy a hajzly

Opatření je podle něj zaměřeno primárně na nepoctivé zaměstnance, kteří své zaměstnavatele jen využívají. „Pan ministr udělal velký kus práce,“ pochválil Drábka soukromník Senjuk, podle nějž ministerstvo vypustilo první vlaštovku ve směru k vymanění se od běžné socialistické praxe, která u nás byla poslední desetiletí možná.

I zaměstnavatelé podle Stanjuka chtějí, aby se jejich zaměstnanci měli dobře. Nechtějí ale podporovat podvodníky a příživníky. „Tyhle spory mezi zaměstnavateli a zaměstnanci rozdmýcháváte vy, odbory,“ obořil se na Samka. „Tím, že spojujete ty šmejdy a hajzly s obyčejnými poctivými lidmi.“

Špicar: Dokazování prohřešku bude těžké

Průmyslník Špicar mírnil ostré výroky. „Ty sankce skutečně nebyly dostatečné,“ kývl. „Teď jde jen o zpřísnění pravidel, které mají potrestat ty, kteří si to zaslouží. Zaměstnavatel by měl mít tuto možnost.“ Důležité podle něj ovšem je zdůraznit, že se výpověď týká pouze lidí, kteří se dopustí hrubého porušení pravidel. „Jsou to třeba případy – a i takové znám – kdy zaměstnanec v době své nemocenské jede na dovolenou.“

Přiznal ovšem, že samotný proces dokazování toho, že se zaměstnanec dopustil hrubého porušení pravidel, bude složitý. „Mluvíme o svědcích, různých potřebných institucích a podobně. To bude poměrně složité, že někteří zaměstnavatelé do toho ani nepůjdou,“ domnívá se Špicar.

Když vás úředník pošle do háje, napište ministrovi a on ho vyhodí

Zákony a přísná pravidla platí podle Drábka pro všechny. Tedy i pro státní úředníky, kteří mají na dodržování zákonů dohlížet. Řidič autobusu Bašek si stěžoval, že ho na inspektorátu odbyli, když si přišel stěžovat na vykořisťování svého minulého zaměstnavatele.

„Že by inspektorát neměl páky na to řešit to, je nesmysl,“ ohradil se ministr. „Řekněte mi, s kým jste tam mluvil, předejte mi ty podklady a budeme to řešit.“ Pracovníka, který řidiče odbyl, prý ministr nemá problém vyhodit, když neplní řádně své povinnosti. Na řidičův argument, že to už „pustil z hlavy“, se ministr rozčílil.

Nemůžeme všechno přejít a pak nadávat v televizi, že jsou to hajzlové

„Hodil za hlavu? To ne! Všichni se musíme snažit, aby se dodržovaly zákony. Jestliže vám na inspektorátu řeknou, že je nesmysl řešit nedodržování zákoníku práce, pošlete to ministrovi a já to nechám prošetřit. Ale přece nemůžeme složit ruce do klína a říct, že všichni tu jsou hajzlové, že to hodíme za hlavu a budeme nadávat v televizi.“

Podle pracovnice sklárny Langerové si lidé stěžovat nebudou, protože se bojí o práci. „Takže budeme nadávat, že jsou to hajzlové a nic?“ reagoval Drábek. „Přeci ten podnět na inspektorát může být i anonymní. A i když to podáte se jménem, tak se to ten zaměstnavatel nedoví. Nemůžeme nechat tyhle lidi, aby jim to prošlo, aby tohle mohli dělat dalším zaměstnancům.“

Máte šéfa hajzla? Tak to máte smůlu, změňte práci

„Z téhle debaty to vypadá, jako že všichni zaměstnavatelé a půlka zaměstnanců jsou gauneři, to přeci není pravda,“ mírnil ministr ostré výroky. „Na obou stranách pole existují lidé, kteří nemají morální kredit,“ přitakal Senjuk.

Právě na tyhle lidi je změna v zákoně cílená. K tomu, aby se poctivý zaměstnavatel mohl zbavit nepoctivého zaměstnance. A pokud je zaměstnavatel nepoctivý? Na to má Senjuk jednoduchou odpověď: „Pokud máte šéfa hajzla, no tak to máte smůlu. Změňte zaměstnání.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…