Klaus zastavil i největší bankovní kauzu. Zmizelo tu osm miliard

02.02.2013 6:58

Před lety zřejmě připravili Komerční banku o miliardy, přesněji řečeno o osm miliard korun. Prezident Klaus ale svou lednovou amnestií rozhodl o tom, že stíhání někdejších manažerů tohoto finančního domu končí. Informuje o tom sobotní Právo s dovětkem, že se tak uzavřela zřejmě největší hospodářská kauza českého bankovnictví.

Klaus zastavil i největší bankovní kauzu. Zmizelo tu osm miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

„Bylo to kompletně amnestováno, ale podali jsme proti tomu stížnost,“ uvedla šéfka žalobců z Prahy 1 Šárka Pokorná. Stížností se bude zabývat pražský vrchní soud. Obhájce jednoho z obžalovaných manažerů Marek Nespala novinářům řekl, že jeho klient Jaroslav Mareš trvá na projednání celého případu až do vynesení konečného verdiktu. Je však třeba mít na paměti, že v případě Marešova odsouzení už nebude možné trest vykonat a to právě díky Klausově amnestii.

Obvinění je nesmyslné

Nespala trvá na tom, že je celý případ nesmyslný. Představenstvo banky, jehož součástí byl i Jaroslav Mareš, rozhodlo v devadesátých letech o nastavení záruk za riziko klienta - firmy B. C. L. Trading rakousko-izraelského podnikatele Baraka Alona, čímž mělo dojít k porušení povinností při správě cizího majetku, protože zajištění zmíněné firmy bylo nedostatečné.

Barak Alon nebyl v Česku za nic odsouzen a manažeři KB byli opakovaně zproštěni obžaloby s tím, že se nepodařilo prokázat úmyslné poškození zájmů banky. Policie případ otevřela v roce 2001, soud započal v roce 2004.

„My jsme stanovili, že se bude na dálnici jezdit sto třicet. Někdo jel 250 a havaroval. Ty peníze zkrátka ukradl někdo jiný,“ uvedl Nespala.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…