Kníže vymyslel, jak trošku přelstít Zemana ve věci velvyslanců

30.05.2013 9:32

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už má pravděpodobně dost tahanic s prezidentem Milošem Zemanem kolem jmenování velvyslanců a rozhodl se jít na to oklikou. Své lidi prý vyšle jako chargé d´affaires.

Kníže vymyslel, jak trošku přelstít Zemana ve věci velvyslanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg na inauguraci Miloše Zemana
reklama

Podle informací deníku Právo chce šéf české diplomacie v krátké době stáhnout několik ambasadorů do Prahy a nahradit je chargé d´affaires, z nichž by se posléze stali velvyslanci. K tomu sice nepotřebuje souhlas prezidenta, na druhou stranu hrozí zhoršení vztahů s danými hostitelskými zeměmi, protože se tím ponižuje úroveň diplomatických vztahů o stupínek níž.

Podle Práva by mělo jít o exprezidentem Václavem Klausem schválené velvyslance, který Zeman v posledních týdnech blokuje. Má jít o provizorní a dočasné řešení. Velvyslanci by měli na své posty nastoupit hned, jakmile dojde k jejich jmenování.

Pozor na úroveň zastoupení

"Na Schwarzenberga jeho lidé vyvíjejí tlak, aby s věcí pohnul. V podstatě jde o to, aby Klausem podepsaní velvyslanci na vyřešení situace nemuseli čekat v Praze za český plat, ale v zahraničí za ten diplomatický, který je řádově vyšší. Potíž je ale v tom, že stažením velvyslance a jeho nahrazením chargé d´affaires se sníží úroveň diplomatického zastoupení, což hostitelské země obyčejně nesou nelibě," řekl deníku nejmenovaný zdroj.

Chargé d´affaires je totiž ostatními diplomaty vnímán jako úředník s omezenými pravomocemi, ne jako zástupce hlavy státu. Obecně tak požívá nižší vážnosti.

Situace kolem jmenování velvyslanců se vyhrotila poté, co Schwarzenberg odmítl jednat o Livii Klausové jako velvyslankyni v Bratislavě do té doby, než Zeman podepíše diplomaty schválené jeho předchůdcem.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…