Muž, který ví mnoho o praní peněz: Českým uhlobaronům někdo pomáhal

20.05.2013 11:08

Britsko-americký spisovatel Jeffrey Robinson, který patří mezi odborníky na praní špinavých peněz, je přesvědčen, že českým uhlobaronům musel někdo pomáhat. "Proč v kauze Mostecké uhelné nesedí mezi obžalovanými nikdo ze Švýcarska, kdo jim pomáhal?" diví se v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Muž, který ví mnoho o praní peněz: Českým uhlobaronům někdo pomáhal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Robinson se nedomnívá, že kauza MUS bude mít nějaký preventivní charakter a že by odradila jiné zájemce o zakrývání původu peněz. "Nemyslím. Tihle lidé chápou, že jde vlastně o divadlo. Věří svým bankéřům. Abych ale nebyl nespravedlivý - ve Švýcarsku je spousta poctivých lidí a advokátů, kteří s praním špinavých peněz nesouhlasí, jenže když se objeví nějaké špinavé dolary, téměř vždy skončí ve Švýcarsku. Ekonomika země i její úspěch jsou na bankovnictví postavené, takže to se jen tak nezmění," říká.

Nejsou nejchytřejší

Pro českou veřejnost je vyšetřování exmanažerů velkou událostí. Robinson podotýká, že to ale nejsou ti nejchytřejší chlapíci na světě, protože pak by nestáli u soudu. Na ty opravdu chytré se prý nikdy nepřijde.

Spisovatel je zároveň přesvědčen, že to skupina obviněných ani nevymýšlela sama. Někdo jim prý musel pomáhat. Robinson je k postoji švýcarských úřadů a bank k praní špinavých peněz skeptický. "V  tom je právě ten problém, že na lavici obžalovaných není žádný Švýcar. Někdo jim musel pomáhat, někdo o tom musel vědět. Ale takhle je to se Švýcary vždycky, nikdy nesáhnou do svých řad. Když přijde řeč na praní špinavých peněz, opakují, že u nich žádné takové peníze nejsou. Dokud se nedostanou pod velký tlak, nic proti praní špinavých peněz nedělají," popisuje Robinson.

Zlatého vejce se nikdo nevzdá

"V tamních bankách leží  2,1 trilionu dolarů, to je největší finanční zásoba na světě, která je pro zemi zlatým vejcem. Nikdo nepůjde a nezabije slepici, která taková vejce snáší, tím, že odkryje majitele všech účtů a přestane pomáhat ukrývat peníze," dodává spisovatel.

Ačkoli existují určitá jednání o výměně informací mezi Švýcarskem a Spojenými státy nebo EU, v referendu jsou podobné návrhy vždy zamítnuty. "Poslední věc, kterou Švýcaři chtějí, je, aby se peníze jejich klientů přesunuly někam jinam. Druhá poslední věc, kterou pak logicky chtějí, je odhalit, kdo jsou jejich klienti," uzavírá Jeffrey Robinson.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…