Nářky a stížnosti nezaměstnaných. Drábkova novinka jim mění život

26.12.2011 11:41

Nezaměstnaní jsou a budou na pranýři. Alespoň podle občanského sdružení ProAlt. Kritizuje proto to, že v rámci projektu DONEZ (Docházka nezaměstnaných) je vybraným nezaměstnaným nově uložena povinnost dostavit se na určený Czech Point na České poště. Tam jim je sdělen další termín, kdy mají přijít znovu. Takto tam chodí jednou až dvakrát týdně. Nezaměstnaný prý neví, kdy bude znovu předvolán a to mu údajně má znesnadnit práci načerno.

Nářky a stížnosti nezaměstnaných. Drábkova novinka jim mění život
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce
reklama

ProAlt totiž kritizovaný projekt DONEZ označuje za "nezákonné šikanování a svévolné ponižování těch, kteří ztratili práci".

„Je přece v rozporu s principy demokratického právního státu, aby stát samoúčelně ztěžoval život určité skupině obyvatel s odůvodněním, že jí tím ztěžuje i porušování zákonů, když přitom není nijak prokázáno, že toto porušení alespoň hrozí. Se stejnou logikou by stát mohl nezaměstnaným též zakázat jezdit městskou hromadnou dopravou, neboť i tím jim samozřejmě ztíží práci načerno. Rozhodnutí, kteří nezaměstnaní jsou do projektu DONEZ vybráni, jsou naprosto nezdůvodněná. Doprava na pobočku České pošty může být, zejména v mimopražských lokalitách, poměrně nákladná a stát ji nezaměstnaným nehradí. A navíc, pro většinu těch, co pracují načerno, není problémem se z této práce na nezbytnou dobu uvolnit,“ řekl pro ParlamentníListy.cz advokát a mluvčí ProAltu Pavel Čižinský.

To, že systém usiluje spíše než o podporu nezaměstnaných o to, aby z evidence (ne)dobrovolně odešli, ukazují už i první zkušenosti nezaměstnaných zařazených do systému DONEZ.

“Bylo mi sděleno, že kdybych náhodou měla v době termínu na poště přijímací pohovor, musím si od potencionálního zaměstnavatele vyžádat potvrzení, že jsem u něj byla a to pak předložit úřadu práce. Přesně tohle mne ale z přijímacího řízení předem diskvalifikuje. Tohle nám říkala i personalistka v motivačním kurzu při rekvalifikaci,” popisuje praxi na stránkách sdružení na sociální síti jedna z nezaměstnaných žen. A ani druhá, co našla odvahu s svěřit, si příliš nový systém nepochvaluje.

“Na schůzce na úřadu práce, mi bylo oznámeno, že jsem se dostavila na poštu dříve, než jsem měla, a to o 75 minut. I přesto, že jsem doložila řádnou omluvenku ze školy. Takže jsem splnila to, že jsem se dostavila na poštu a ještě jsem stihla jít do školy, a přesto jsem podle úřadu práce porušila zákon. Bylo mi oznámeno, že mám čekat na vyjádření, zda někdo uzná, že jsem pochybila nebo ne. Na tom tedy nyní závisí, jestli mě z úřadu práce vypíšou či ne. Mám přitom potvrzení o uzavření smlouvy s Českou poštou na brigádu, kterou jsem si sama našla. Paní na úřadu práce mi ale opět tvrdí, že musím docházet na projekt DONEZ a zároveň do práce, i za předpokladu, že práci ztratím díky tomuto projektu. Paní zprostředkovatelka nezaslala ani jednou žádnou nabídku na Czech Point,” popisuje další z adeptek nového projektu, který má vylepšovat zaměstnanost v naší zemi.

Je dobré tedy připomenout, že projekt DONEZ je totiž založen na předpokladu, že nezaměstnaní si za svou nezaměstnanost mohou sami, neboť pracovat nechtějí a chtějí zneužívat sociální systém. Z tohoto názoru vlády Petra Nečase (ODS) pak vyplývá podle ProAltu i přístup k politice zaměstnanosti.

"Navzdory probíhající a narůstající ekonomické krizi se vláda nevěnuje vytváření pracovních míst, nýbrž represi proti nezaměstnaným. A to v situaci, kdy je podle kvalifikovaných odhadů zneužíváno asi 0,35 % vydaných sociálních dávek. Většina lidí, kteří ztratili práci, si navíc v minulosti hradili příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Navíc mnozí lidé jsou na trhu práce prokazatelně diskriminováni z důvodu svého pohlaví, věku, etnicity či zdravotního handicapu," uvádí ProAlt ve svém aktuálním tiskovém prohlášení.

Jdou na to peníze z EU, přitom jde o šikanu nezaměstnaných, varuje ProAlt

A konstatuje také, že je podle nich ostudné, že je projekt DONEZ hrazen z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního systému Lidské zdroje a zaměstnanost. "Z logiky věci by přece měl přispívat spíše k zefektivňování a rozvoji sociálního systému, a ne k jeho omezování a  k šikanování nezaměstnaných," myslí si zástupci ProAltu včele s Pavlem Čižinským.

I proto v předvánočním týdnu 20. prosince zorganizovalo toto sdružení, které je zároveň iniciativou pro kritiku reforem a na podporu alternativ, happening nazvaný Nezaměstnaní na pranýři. Akce se konala před budouvou Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici. "Zúčastnilo se ho asi třicet lidí, ale víme, že stále víc lidí je proti němu a bude jich zcela určitě tím, jak se bude šířit v praxi, přibývat. I proto jsme rozhodnuti neustávat v této činnosti a v celém příštím roce pořádat na toto téma různé semináře i kulaté stoly. Rádi bychom ukázali na nesmyslnost projektu. I proto jsme připraveni se obrátit i na Evropskou komisi, aby posoudila oprávněnost našich výtek," sdělila ParlamentnímListům. cz jedna z organizátorek akce Linda Sokačová. To, že by se měly v nejbližších měsících konat ale i nějaké větší protestní akce v ulicích, prý na pořadu dne není.

Přesto se dá usuzovat, a podle některých - většinou hlavně levicově orientovaných odborníků -  že novinka může vyvolávat celou řadu nejen protestů v ulicích. Ukazuje to například to, že po zařazení do projektu v listopadu tohoto roku se již na Nejvyšší státní zastupitelství obrátila s trestním oznámením na stát a ministra práce a sociálních věcí první z nezaměstnaných, bývalá novinářka Renata Hanušová.

"O tomto kroku jsem uvědomila také Kancelář veřejného ochránce práv, kterému jsem svou stížnost také zaslala na vědomí. Dále o tomto kroku uvědomím i veřejnost," sdělila ParlamentnímListům.cz Hanušová. Jak dodala, je připravena vše řešit až u Evropského soudu. Kolik takových lidí její snahy a iniciativu v budoucnu podpoří, ukáže teprve nejbližší vývoj událostí.

Jaké jsou cíle projektu DONEZ podle ministerstva práce a sociálních věc

Docházka nezaměstnaných (DONEZ) má sloužit jako kontrolní mechanismus Úřadu práce pro osoby pobírající sociální dávky - podporu v nezaměstnanosti, kteří mají povinnost dostavit se na kontaktní místo Czech POINT.

Aktuálním cílem projektu má být ztížení podmínek nelegálního zaměstnávání jak pro nezaměstnané, tak pro zaměstnavatele, kterým za nelegální zaměstnávání hrozí pokuta. V některých případech může být ve správním řízení odebráno živnostenské oprávnění. Vytipovaní uchazeči o zaměstnání mají docházet na pověřené kontaktní místo veřejné správy Czech POINT v určený čas v běžné pracovní době, kde může obdržet nabídku volných pozic.

Jestliže se nezaměstnaný v určený čas nedostaví na Czech POINT, zjišťuje se důvod nedodržení této zákonné povinnosti vůči Úřadu práce, např. z důvodu pohovoru na novou pozici či nemoci je uchazeč omluven pouze řádnou omluvenkou. V případě bezdůvodné absence uchazeče zahajuje Úřad práce správní řízení, které může vést až k vyřazení uchazeče z evidence Úřadu práce a odebrání dávek.

V dlouhodobém horizontu si tento projekt klade za cíl snížit administrativu na Úřadech práce, zefektivnit kontrolu nelegálního zaměstnávání a v budoucnu využít hustou síť kontaktních míst Czech POINT k přiblížení nabídky práce a vyřizování formalit s Úřady práce z jakékoliv pobočky Czech POINTu v ČR.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…