Nečas byl zvolen předsedou ODS v prvním kole. Rebelové už se ozvali

04.11.2012 12:27

AKTUALIZOVÁNO Premiér Petr Nečas obhájil funkci předsedy ODS. Na stranickém kongresu v Brně pro něj v tajné volbě hlasovalo 351 delegátů. Jeho protikandidát, exministr Ivan Fuksa, získal 178 hlasů z 592. Prvním místopředsedou ODS byl zvolen Martin Kuba, který porazil Miroslavu Němcovou. Ta se společně s Jiřím Pospíšilem, Tomášem Chalupou a Pavlem Blažkem stala řadovou místopředsedkyní.

Nečas byl zvolen předsedou ODS v prvním kole. Rebelové už se ozvali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas na kongresu ODS
reklama

Na kongresu ODS se hlasovalo o předsedovi strany na následující dva roky. Kandidáti byli dva - k Petru Nečasovi přibyl v sobotu pozdě večer bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Na volebních lístcích byli oba kandidáti v abecedním pořadí, které sehrálo roli i v pořadí nominačních projevů. Moderující poslankyně Jana Černochová chtěla původně jako prvního pozvat k pultíku předsedu Nečase, ten se však odvolal na abecedu a dal přednost Fuksovi, aby tak získal výhodu závěrečného slova před hlasováním.

Poté už předseda volební komise Jan Vidím instruoval delegáty k samotné volbě, aby prý nedošlo k „obvyklému jevu, že zhruba deset procent hlasovacích lístků je neplatných“. Jak se posléze ukázalo, bylo to marné. Poté se vytvořil dlouhý had delegátů u paravánu oddělujícího volební místnost. Do ní hlasující proudili zhruba do dvanácti hodin, poté, co za plentou odhlasovali (zakroužkováním příslušného jména či čísla, žádnou jinou úpravou lístku, jak zdůraznil předseda Vidím), byly volební výsledky v rychlosti sečteny a oznámeny.

Premiér Nečas pak již mohl přijímat gratulace a na následné tiskové konferenci ujistil, že se nyní chystá zajistit funkčnost rozklíženého poslaneckého klubu. „Zjistíte, jaké řešení jsem zvolil,“ odmítl dotazy novinářů po podrobnostech. K jednotě vyzval i svým prohlášením, že „voliči už mají půtek a šarvátek plné zuby“. To však prý nic nemění na tom, že je třeba změnit vládní politiku.

Rebelové to nevzdávají: Třetina jde za námi

Poražený kandidát Ivan Fuksa především poděkoval třetině delegátů za jejich hlasy. Ukázalo se prý, že názor rebelů v ODS rozhodně není okrajový. „Vnímám to jako dobrý začátek,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

Podobně smýšleli i další kritici premiéra Nečase.  „Ukazuje se, že se za nás postavila třetina delegátů kongresu,“ myslí si poslanec Jan Florian. To je pro ně prý dobrá zpráva.

„Delegáti jsou svéprávné osoby, hlasující podle svého svědomí. Šedesát procent se rozhodlo pro zachování statusu quo na nejvyšším postu v ODS. Petrovi Nečasovi gratuluji,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomáš Úlehla, další z těch, kteří v posledních týdnech Nečasovo vedení ostře kritizovali.

Tomáše Jirsu, jihočeského senátora, překvapilo, že pro Nečase se vyslovily pouhé dvě třetiny platných hlasů, a ještě dalších deset procent lístků propadlo. Připomněl tak fakt, že pro Nečase hlasovalo pouze 351 z 592 delegátů, neboť kromě 178 hlasů pro Ivana Fuksu bylo dalších 63 lístků neplatných. To znamená pro předsedu podporu necelých šedesáti procent.

ODS ještě neztratila rozum

Poslankyně Lenka Kohoutová, která se v poslední době zařadila k nejvehementnějším obhájcům premiéra Nečase, uvedla, že byla přesvědčena, že předseda Nečas svou pozici v čele ODS obhájí. Rovněž poslanec David Šeich prý takový výsledek očekával. „Je dobře, když předseda vítězí z více kandidátů,“ myslí si. Volební výsledek podle něj dává vládě šanci na pokračování. „Petr Nečas musí nyní zajistit jednotu v ODS, klid zbraní v koalici a revizi vládního programu a priorit.

Poslanec Jan Čechlovský pro ParlamentníListy.cz stručně vzkázal: „Za mě dobrý.“ Jeho kolega, poslanec Jaroslav Martinů, odpověděl podobně: „Jsem velmi spokojený.“ Senátor Jan Oberfalzer ocenil, že ODS naštěstí ještě neztratila rozum.

Poslanec Vít Němeček pro ParlamentníListy.cz uvedl, že "je to správný krok ODS, ale jen ten první." Ten druhý, a neméně důležitý, bude prý strana muset udělat příští týden v Poslanecké sněmovně.

Hynek Fajmon, europoslanec a kandidát na prvního místopředsedu strany, pouze pogratuloval premiéru Nečasovi ke zvolení. Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka vyjádřil naději, že se otvírá šance pro záchranu současné vlády, a to je velmi dobrý signál.


Kuba porazil Němcovou

V dalším hlasování o místopředsedech strany je jasno zatím o 1. místopředsedovi ODS. Svou pozici z minulého kongresu neobhájila šéfka sněmovny Miroslava Němcová, kterou porazil ministr průmyslu Martin Kuba, který získal 363 hlasů. Pro Němcovou hlasovalo 142 delegátů. Třetímu kandidátovi Hynku Fajmonovi dalo hlas 69 delegátů.

Posledním hlasováním byla volba řadových místopředsedů. Mezi ně delegáti kongresu vybrali exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (454 hlasů), ministra spravedlnosti Pavla Blažka, ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (343 hlasů) a jako poslední Miroslavu Němcovou (306 hlasů). Ta málem zůstala mimo nejužší vedení ODS, když ji na paty šlapala senátorka Daniela Filipiová, která získala o pouhé tři hlasy méně. Druhým neúspěšným kandidátem na místopředsedu pak se 106 hlasy skončil Miloslav Plass.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík, jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…