Novinář se diví: Jak to, že se národ neozval proti Zemanovu výroku

24. 1. 2013 8:04

Podle komentátora Lidových novin Martina Zvěřiny se dalo očekávat, že souboj dvou protikandidátů nebude jen předstíraný nebo salonní. Z kampaně samotné lze prý však vytěžit také zajímavé informace. Zatímco Karel Schwarzenberg (TOP 09) za svoje výroky ohledně Benešových dekretů sklidil rozsáhlou kritiku, Miloši Zemanovi (SPOZ) prý jeho "nejapnost" prošla bez většího povšimnutí.

Novinář se diví: Jak to, že se národ neozval proti Zemanovu výroku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
reklama

Když se Schwarzenberg nejapně otřel o Edvarda Beneše a "poslal" jej před soud do Haagu, rozpoutala se, prý i s přispěním Zemanova týmu, rozsáhlá kampaň zpochybňující nejen češství a vlastenectví knížete, ale i jeho "právo" na kandidaturu, píše Zvěřina.

Zajímavé podle něj je, že naproti tomu se nikdo nepozastavil nad výrokem Miloše Zemana. "Naopak zcela zapadla jiná nejapnost, a sice když 'vtipný' kandidát Zeman v nadsázce řekl, že historicky zemani jako nižší šlechta nezdegenerovali, protože museli ženy znásilňovat, jelikož neměli (na rozdíl od šlechty vyšší) právo první noci," popisuje Zvěřina.

O naší společnosti prý cosi vypovídá fakt, že na tento "vtip" zareagovala pouze Česká ženská lobby, jinak bylo ticho po pěšině.

"Leckdo řekne, že znásilňování je zjevně prkotina proti otázkám majetkovým plynoucím z Benešových dekretů. Jenže právě tohle není pravda, na rozdíl od majetkových nároků těch, kteří si přivlastnili nemovitosti v Sudetech a jsou chráněni mnoha mezinárodními smlouvami, jsou znásilněné ženy (a je jich bohužel hodně) spíš terčem podobného 'žertování' než subjektem nějaké racionální společenské interakce," vysvětluje komentátor své pobouření.

Zvěřina rozvíjí polemiku o tom, zda je podobné žertování přípustné i v jiných oblastech a do jaké míry. "Jak by se kandidát zatvářil na otázku, zda by nějaké ožralé hroudě sádla coby prezident udělil milost za to, že si opatřoval evoluční výhodu (znásilňoval jeho vlastní dceru)? Smíme tvůrčím způsobem rozvíjet kandidátův humor a uvažovat o něm jako o prezidentovi impotentů?" ptá se komentátor.

Chceme fekální humor lidových bavičů?

Zvěřina píše, že pouhé hromadění podpory, které předvádí Schwarzenbergův tým, pravděpodobně nebude stačit na vítězství. Zároveň je prý ale těžké smířit se s pomyšlením, že většinový volič by se dal přesvědčit pár hloupými hesly o češství a vyprovokovanou nevraživostí vůči šlechtě či metropoli.

"S jednou věcí počítat můžeme už dnes, případné vítězství Zemanovo bude záminkou pro intelektuální flagelanty a masochisty všech zaměření, nenechají si ujít příležitost a svým spoluobčanům jejich 'zaostalost' vytmaví, pochopitelně tím donutí i mnoho Schwarzenbergových voličů, aby svého hodu do urničky zalitovali," uvádí Zvěřina.

"Tahle bouřka ale relativně rychle odezní, horší by bylo, kdyby z kampaně pro politiky vyplynulo, že voličstvo si žádá kromě národnostních nadsamců ještě lidové baviče. To bychom se v dalších volbách mohli dočkat kandidátů lákajících příznivce třeba na fekální humor. A toho nám opravdu netřeba," uzavírá Martin zvěřina svůj komentář pro LN.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…