Odbory: Zničte korupci, nebo se všechno rozkrade. Vyšší DPH nefunguje

02.07.2012 11:53

Během pondělního brífinku Českomoravské konfederace odborových svazů zástupci zmínili vize pro Českou republiku. ČMKOS představila své reformy a naopak zdůraznila chybné kroky současné Nečasovy vlády. Odbory chtějí tvořit, ne nadále bořit.

Odbory: Zničte korupci, nebo se všechno rozkrade. Vyšší DPH nefunguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Zavadil

Mezi hlavními vizemi a plány ČMKOS jsou dvě kategorie opatření. Opatření krátkodobé a dlouhodobé. Co však Martin Fassmann, vedoucí makroekonomického oddělení ČMKOS, zvýraznil před závorku, je korupce. Je třeba s ní zamést dříve, než se rozkradou další peníze.

Dále odbory trvají na okamžitém zastavení nynějších opatření veřejných financí. Speciálně ty, které ničí veřejné finance jako důchodová reforma nebo reforma daňová. Nemělo by se škrtat tam, kde jsou největší výdaje. „K růstu ani k rovnováze ekonomiky se nelze proškrtat,“ řekl Fassmann.

Dalším bodem úspor by bylo přijetí elektronických kontrolních pokladen fiskální paměti na kontrolu DPH či pojistného, kde ročně unikají značné peníze. Vedoucí oddělení si tímto vším slibuje, že zmíněné opatření by mohlo do státní pokladny přivést zhruba 40 až 50 miliard korun. „A to bez ohrožení střední třídy,“ dodal.

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil zdůraznil, že růst ekonomiky musí sloužit veřejnosti, ne jen bankám a velkým korporacím, jak se to jeví teď. Odbory taky chtějí mimo jiné ukázat cestu z dlouhodobě špatného vládnutí.

Martin Fassmann přiznal, že je Česko v krizi, jakou si nedovedeme ani představit. „Současná politika nás táhne do výrazné smrtící spirály poklesu ekonomiky,“ předpovídá Fassmann.

Vůbec největším problémem tuzemské ekonomiky je tak česká vláda. Měla nás totiž uchránit před ekonomickou krizí, zatímco jí trpíme více, než ostatní. Česko se totiž podle Fassmanna na rozdíl od všech našich sousedů v roce 2011 nedostala na ekonomickou úroveň před krizí, a ani v letošním roce se tam nedostaneme. Naše reformy jsou v času hodiny dvanácté.

Při pondělním brífinku se taky ozvala otázka, jak je možné, že jezdíme nakupovat čím dál častěji do Německa či Rakouska. Mělo by se lidem vysvětlit, proč máme třetinové platy v porovnání s našimi sousedy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…