Okamuru vyděsil vrah: Můj plán, to je revoluce. Hrozí tu obrovský výbuch

18.03.2013 4:44

ROZHOVOR Senátor Tomio Okamura připouští, že pokud bude cítit zájem, povede do voleb alianci protivládních hnutí a iniciativ s jediným cílem: Změnit volební systém a významně posílit přímou demokracii a odvolatelnost politiků. "To je zásadní revoluce," sdělil při podrobném popisování svých plánů Okamura ParlamentnímListům.cz. Uvedl též, že bychom si měli vzít poučení z nedávné tragédie ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Okamuru vyděsil vrah: Můj plán, to je revoluce. Hrozí tu obrovský výbuch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Během svého vystoupení v Olomouci jste potvrdil, že chcete vytvořit koalici protivládních iniciativ, která se s Vámi v čele bude ucházet o hlasy voličů v parlamentních volbách. Máte už jasnou představu o tomto projektu?

Potvrdil jsem pouze to, že to zvažujeme jako jedinou variantu, pokud bychom do voleb chtěli jít. Ale může se stát zázrak - poslanci dostanou rozum a odhlasují zákon o občanském referendu. V tom momentě bych místo volební kampaně raději spustil kampaň za novou ústavu, která změní poměrný volební systém na většinový a přinese sebou prvky přímé demokracie. Chci změnit systém v naší zemi směrem k přímé demokracii, to znamená většího podílu občanů na řízení naší země.
 

Vystoupil jste společně s pravicově orientovaným ekonomem Pavlem Kohoutem a nezařazeným poslancem Radimem Fialou, který vystoupil z ODS. Na druhé straně spolupracujete například se Slávkem Popelkou z Holešovské výzvy. Jak jde dohromady kupříkladu pravicové volání po nízkých daních s rétorikou protivládních hnutí, které chcete oslovovat a které se pozorovatelům jeví spíše levicově? Jste si vědom toho, že Vás mohou volit jak lidé ostře pravicoví, tak voliči zaměření jasně levicově a některé z nich po volbách zkrátka musíte zklamat?


Nic si přece navzájem neodporuje - to, že tady politikové a média urputně rozdělují lidi na pravici a levici, je přežitý trik jak si rozdělit politickou scénu. Nebo máte pocit, že nízké daně budou vadit chudým? Nebo bohatým? Komu myslíte bude vadit úsporný stát, který nerozkrádá a kde jsou politici odpovědní a kdykoli odvolatelní - popelářovi nebo majiteli pekárny? Nikomu.

Myslíte, že bohatý továrník bude mít vztek, že invalida bude mít větší důchod? To možná tvrdí Kalousek, ale neznám boháče, který by bezmocným záviděl jedinou korunu. To, proč jsou slušní bohatí naštvaní, jsou rozkradené miliardy - a kvůli tomu samému jsou naštvaní i chudáci. Nebo máte jinou zkušenost?

Ty časy, kdy jsme mohli rozdělit pravici a levici, jsou pryč. Pravice přijala veškeré teze socialistů - máme všeobecné a rovné volební právo, osmihodinovou pracovní dobu.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR


S důchodovým sociální pojištěním přišel tuším kancléř Bismarck. Odpovědnost za chudé a bezmocné je politika konzervativní pravicová jako levicová - je totiž absolutně nezbytná a normální.

Jen hlupák se bude hádat o sazbu daní - vysoké daně na severu Evropy podporují i bohatí, protože vědí, že své peníze mají dobré služby. Naopak proti vysokým daním je dnes v rozkradených zemích i levice, protože skutečně nejde o to, kolik vybereme, ale za co je vyhodíme.

A pokud bychom utvořili hnutí, tak nebude ani levicové ani pravicové - mělo by jediný bod programu - prosadit zákon o referendu a přímou demokracii.

Až tu bude skutečná demokracie, ať si lidé dál sami rozhodnou, zda chtějí taková či maková další pravidla, ale základ je funkční systém.

Uvažoval byste o vytvoření společné volební kandidátky s malými protestními stranami, ať už je to například Suverenita, LEV 21 Jiřího Paroubka, ANO 2011 Andreje Babiše atd? Jakým způsobem chcete konkrétně hledat partnery pro vytvoření společné platformy?

V tuhle chvíli o ničem takovém nepřemýšlím.
 

Majetková přiznání, přímá volba poslanců i dalších představitelů, odvolatelnost politiků. Co dalšího chcete v roce 2014 voličům ještě nabízet?

Pokud něco budu nabízet, tak to bude spíše cesta, jak jednotlivá témata prosadit - kdybychom tu měli přímou demokracii, tak už dávno neplatí Pospíšilův exekuční zákon, máme dávno majetková přiznání a spousta politiků je už minimálně ve vyšetřovací vazbě. Takže to, co nabízím, není nějaký pelmel zákonů. Já nabízím změnu na systém, ve kterém si sami občané rozhodnou co chtějí a nechtějí. To je zásadní revoluce.


V případě, že se dostanete do sněmovny, budete chtít vstoupit do vlády či vládu podporovat? Nebo je vaším plánem být čistě opoziční silou?

Nikdy ani na vteřinu bych v současném poměrném systému nechtěl do koaliční vlády. Pokud bychom šli do voleb - a zdůrazňuju my - tedy širší tým slušných lidí, pak jedině s tím, že budeme usilovat o získání tolika hlasů, aby se bez nás neobešla vládní koalice, a tu bychom podpořili pouze výměnou za její závazek podpořit neprodleně ústavní zákon o referendu a samotné referendum o změně politického systému směrem k přímé demokracii.

Pavel Kohout po Vašem boku hovořil v Olomouci o nutnosti zavést prezidentský volební systém jako v USA. Souhlasíte s touto tezí? Připouštíte možnost, že byste takovým prezidentem mohl být Vy sám?

Podle mne neexistuje v současné realitě České republiky jiné lepší řešení, jiný lék na vládní krize, než oddělení zákonodárné moci, moci výkonné a moci soudní. V tom je princip současných krizí - v propojení všech tří pilířů moci. Parlament má pouze přijímat zákony, soudy soudit a prezident nechť jmenuje vládu - nejlépe nikoli z politiků, ale z odborníků. Za vládu pak nese odpovědnost prezident, přičemž všichni poslanci, hejtmani, starostové, senátoři a prezident musí být přímo volení a také přímo odvolatelní občanským referendem.To je fér, takový systém dává voliči moc kdykoli své zastupitele kontrolovat a volat k odpovědnsoti. V takovém systému vám prostě vládu shodí jen voliči, ale nikdy ne pár přeběhlíků, nemusíte dělat ústupky ze svého programu a v rámci zákonných mantinelů můžete realizovat na sto procent svůj volební program. Nemusíte uplácet koaliční partnery. Tento systém, který prosazujeme, je prostě stabilní. A nad všemi politiky hrozí neustále Damoklův meč odvolání a nutí je tak chovat se slušně. Samozřejmě zároveň prosazuji uzákonění jasné hmotné a trestní odpovědnosti pro všechny politiky, soudce a státní zástupce.

Jak budete řešit financování tohoto případného volebního uskupení? Jednáte se sponzory?

Bože, sponzoři! Já jsem je neměl ani v půli prezidentské kampaně - kolik myslíte, že jich mám dneska? No ale musím říci, že po těch podrazech v prezidentské kampani se mi začali ozývat lidé, dobrovolníci, aktivisté z celé republiky s nabídkou pomoci změnit poměry v zemi. Nemám miliony korun, ale věřím, že už teď máme statisíce, možná miliony příznivců. Víte, ačkoli jsem vyšel z byznysového prostředí, tak jsem zatím ani jedny volby nepojal jako marketingový podnikatelský projekt.

V senátních volbách jsem měl jeden billboard a dva letáky. V prezidentské kampani jsem neměl ani jeden billboard, ani jeden leták, ale v posledním průzkumu, než mě definitivně vyřadili, jsem měl 15 procent - tedy v momentě kdy jsem vlastně nebyl stále ještě oficiální kandidát a nezahájil žádnou skutečnou kampaň. Takže ani necítím potřebu peníze shánět - když budou, bude to fajn, protože nějaká reklama - tedy možnost informovat voliče je dobrá - ale když peníze nebudou, tak holt budeme objíždět republiku jako teď a co nebudeme moci dát na billboard prostě lidem řekneme z očí do očí. Ostatně to je daleko efektivnější.

Vidíte v dnešní Evropě vzor či předobraz Vašeho volebního hnutí? Například formace populárního Beppe Grilla v Itálii či boxera Vitalije Klička na Ukrajině?

Trochu mě přeceňujete. Reaguji prostě na události. Vyzývám lidi, ať se víc angažují - a oni mi to v dobrém vracejí, chtějí se angažovat - ozývají se aktivisté sdružení stran i hnutí z celé republiky a chtějí bojovat za změny, které by této zemi přinesly skutečnou demokracii. A já nemám volbu - ostatně nikdo ji nemá. Buď se změní systém a dáme lidem demokracii dobrovolně nebo si ji lidé vymůžou sami násilím. Nehrozí diktatura, nehrozí vláda silné ruky, jak někteří stále opakují. Ne, v lidech tuhle touhu necítím, ale cítím, že jsou čím dál víc naštvanější a chtějí demokracii - chtějí změnit politiku, chtějí, aby politici byli občanům odpovědní.

Kamarádka po jednom křivém rozhodnutí Ústavního soudu řekla, že ve vzduchu cítí šibenice. Jestliže systém už neumí generovat spravedlnost, tak je to jeho konec. Není pravda, že lidé si už zvykly na zlodějny, na nespravedlnost, na stále nové skandály politiků, soudců, na bezpráví. Ne - jen se stále víc napíná struna jejich trpělivosti. A je jen na nás jestli tuhle hromadící se energii přetavíme ve změny, které povedou k posílení demokracie nebo se tu skutečně rozpoutá násilí.
 

Bylo by dobré analyzovat tragédii ve Frenštáte, která je modelovým příkladem, kam vede bezohlednost současného systému, nemožnost dovolat se práva. Masový vrah byl člověk, kterého k šílenému činu dohnalo posledních dvacet let v této zemi. Podle informací z médií ho v rámci privatizačnáích kšeftů vyhnali z domu, ve kterém původně bydlel, dlužil cca 145 tisíc. V exekuční dražbě byl prodán jeho byt v hodnotě cca 1 milion - dluh podle jeho tvrzení nebyl platný a radnice ho falešně vykonstruovala. 17. listopadu 1989 mu údajně jistý Tuček, přítel dnes vlivných politiků, nechal vypálit Hájovnu, ve které bydlel a měl živnost. Našli jsme si pár informací k tomu člověku a věřte, zažít tolik tragédií, nespravedlnosti a bezmoci jako on, možná bychom se taky zbláznili. Každý máme nějaké hranice. Jeho osud je typický pro desetitisíce občanů v naší zemi. Takže nedělejme si iluze - když nezačneme pracovat na zásadní změně dnešního systému v ČR, čeká nás obrovský výbuch. Ten ve Frenštátě byl jen malé upozornění - kdo chce, ten ho vnímá, kdo nechce, zavírá oči. Ale zavřené oči vás reality nezbaví.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…